Türkiye’de doğa yürüyüşü yapılacak en güzel yerler:

BOLU – YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan yerlerden birisi de “Yedigöller”dir. Doğa yürüyüşüne uygun eşsiz manzarası, süslü yamaçları, çeşitli fauna ve florası insanda merak uyandırırken, havanın temiz olması ise insana huzur vermektedir. Yedigöller’i gezerken piknik yapabilir, dinlenebilir, fotoğraf çekebilir, kamp kurabilir ve spor yapabilirsiniz. Her türlü rekreatif etkinliği gerçekleştirme imkanı da sağlamaktadır. Parkın ziyarete en uygun zamanları ise nisan-kasım arasıdır.

RİZE – AYDER YAYLASI

Kent hayatından uzak, oksijenin bol olduğu, doğaseverlerin göz bebeği “Ayder Yaylası”. Sağlık ve doğa turizmin en iyi şekilde yaşandığı yerlerden biridir.Kaplıcaların olması nedeniyle 12 ay boyunca hizmet vermektedir. Doğa yürüyüşü bana yetmez diyenlere; tracking ve rafting yapma imkanı da sağlamaktadır.Aynı zaman da her sene düzenlenen festivallerin yanında sabaha kadar horon tepme gibi rekreatif faaliyetleri de sunmaktadır.

TRABZON – UZUNGÖL

19 kilometrelik bir yürüyüşe hazır mısınız? Yeşil ile  göz kamaştırdığı yetmezmiş gibi şarıl şarıl akan göl;“Uzungöl”. Suyun verdiği huzur, çeşitli bitki ve hayvan türüyle eşsiz doğa harikasının içinde yürüyüşe ne dersiniz? Kent yükünü hafifletmek için yapılabilecek en güzel kaçamaklardan birisidir.Motive olabilir, rahatlayabilir, birkaç gün dahi olsa stresten uzaklaşabilirsiniz.Sabah uyanırken kuş cıvıltılarıyla uyanabilir, fabrikalardan çıkan dumanlar yerine mangalınızdan çıkan dumanların kokusunu koklayabilirsiniz. Ne duruyorsunuz Uzungöl sizi bekliyor!

MUĞLA –FETHİYE

Mavi ve yeşilin benzersiz uyumu “Ölüdeniz”. 2006 yılında %82 oyla aldığı dünyanın en güzel kumsalı ünvanıyla içiniz rahat bir şekilde sahilde huzur dolu  yürüyüş yapabilir, kendinizi sahilin sesine ve kokusuna bırakabilirsiniz.Bunun yanında alternatif olarak beldede safari, dağcılık ve rafting de yapılabilmektedir. Aynı zamanda macera arayanlara bir alternatif daha 2000 metre yükseklikten “Yamaç Paraşütü” ile atlama imkanı da sağlamaktadır.

ANTALYA – KALEKÖY (SİMENA)

Daha önce hiç tarihle birlikte yürüyüş yapma imkanınız olmadı mı? O zaman daha Simena’ya gitme fırsatınız olmamıştır.Kaleköy, yarımada üzerine konumlanmış küçük bir Likya kıyı kentidir. Kaleköy Kalesi günümüze dek sağlam kalmış olan yapılarındandır.Aynı zaman da Simena’nın sembolü olarak bilinen Kral Mezarları mevcuttur.Sessizliğin yanında kültür sevenler için muhteşem yerlerden birisidir. Yürüyüş yaparken bilginize bilgi katmak istiyorsanız Simena sizin için tam adres!

GÜLAYNUR YİĞİT – REKREATİF HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here