Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), kentin gezilebilecek tarihi, kültürel ve sosyal alanlarının internet ortamında haritasını çıkarttı. Ziyaret edecekler Zonguldak’ın harita ile gezecekleri yerin adres, fotoğraf ve bilgisine ulaşabiliyor.

BEÜ Mühendislik Fakültesi Geometrik Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi dersi kapsamında kentin turizm haritasını çıkarttı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun desteğiyle yapılan çalışma ile kentin turizmine katkıda bulunulması hedefleniyor. Prof. Dr. Kutoğlu, Zonguldak’ın Karadeniz bölgesinde turizmden en az yaralanan iller arasında yar aldığını söyledi.

TURİZM LOKASYONLARI TOPLANDI

Bu haritaya internet ortamında dünyada en çok kullanılan Google Maps programı ile kolayca ulaşılabilindiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kutoğlu, şöyle dedi:

“Bu sayede dünyadaki pek çok insan internetten Zonguldak’ın turizm haritasını görebilecek. Cep telefonu üzerinden de aynı şekilde ulaşım sağlanabilecek. Öğrencilerimiz turizm bölgelerine giderek hem bu bölgelerin özelliklerini hem de lokasyonunu topladılar. Biz de bu bilgileri Google Maps ortamına aktardık. Gitmek istediğiniz yere tıkladığınız zaman orasını görmeniz mümkün. Plajlarımız var, mağaralarımız var, kültürel mekanlar var, geçmişteki tarihi camilerimiz var, kiliseler var, konaklar var, değirmenlerimiz var, batıklar var. Zonguldak’ta antik döneme ait çok büyük yerleşim merkezleri var. Bunları bu projeye işledik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here