Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, başlayacak “Gökyüzü Gözlem Şenliği”ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevince (TUG), 2009 yılından bu yana 2 bin metre yükseklikteki Saklıkent’te gerçekleştirilen şenliğin önemine işaret eden Ergin, etkinlikle toplumda astronomi farkındalığı yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Ergin, astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğa laboratuvarı olduğunu ifade ederek, gökyüzünü herkesin doğru öğrenmesi gerektiğini, toplumun bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tarz etkinliklere katılmanın çok faydalı olacağını dile getirdi.

Gökyüzü Kampı Niteliği Taşıyor

Astronomideki keşiflerin önemli bir kısmının araçlarıyla gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapıldığına işaret eden Ergin, gökyüzü kampı niteliği taşıyan şenliğin bilim-toplum buluşması anlamında önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.

Ergin, tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılım şartlarına değinerek, “Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılımcı belirlenmesi ve şenliğin yürütülmesi konularında yaptığımız değişikliklerle başvurular internet ortamından bireysel veya aile adına yapılabiliyor. Son 5 yılda, 2 kezden fazla gözlem şenliğine katılanlar bilgisayarla belirlenen kuraya dahil edilmiyor.” diye konuştu.

Şenlik yediden yetmişe ilgi görüyor

Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılmak için bu yıl 3 bin 247 kişinin müracaat ettiğini belirten Ergin, başvuru formunu dolduran adaylar arasında çekilen kura sonucu 347 kesin katılımcının belirlendiğini söyledi.

Ergin, Gökyüzü Gözlem Şenliği başvuru istatistikleri hakkında da bilgi verdi. Türkiye’nin 74 şehrinden yapılan başvurularda ilk sırayı İstanbul’un aldığını ifade eden Ergin, şöyle devam etti:

“İstanbul’u, Ankara, Antalya, İzmir, Kocaeli ve Bursa izliyor. Bin 542 erkek ve bin 705 kadının başvurduğu etkinlikteki meslek grupları da çeşitlilik gösteriyor. Başvuruların mesleki dağılımında bin 560 öğrenci ve 495 öğretmenin yanı sıra mühendis, memur ve bankacı ağırlığı görülüyor. Ailecek de katılınabilecek Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne gelen başvurular arasında 49 okul öncesi ve 37 anaokulu öğrenci adına yapılan müracaat da dikkat çekiyor. Etkinliğin 7’den 70’e gördüğü bu ilgi TÜBİTAK olarak bizi mutlu ediyor.”

3 gün sürecek Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde katılımcıların Saklıkent’te kendi çadırlarında konaklayacaklarının altını çizen Ergin, “Katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşmasını hedeflediğimiz etkinlik boyunca, astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gök cisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler yapılacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ziyareti ve çeşitli atölye çalışmalarını da içeren etkinlik süresince, çocukları motive edici yarışmalar da gerçekleştirilecek.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here