Tatile yurt dışına çıkmak isteyen fakat, karşısına çıkacak birçok prosedürle de uğraşmak istemeyen tatilcilerin pasaportlarıyla gidebileceği Avrupa Ülkeleri bulunuyor.

1. Andorra

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

2. Belarus

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

3. Bosna-Hersek

180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz gidilen ülkelerden biri de Bosna Hersek.

Bosna Hersek

Bosna Hersek

5. Karadağ

Diplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Karadağ’a vizesiz giriş yapabilirler.

6. KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında.

7. Makedonya

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

8. Moldova

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Ayrıca Moldova ile imzalanan son anlaşmaya göre bu ülkeye pasaportunuz olmasa dahi, kimliğinizle giriş yapmanız mümkün.

Moldova

Moldova

9. Sırbistan

Sırbistan’da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz gidilebilir.

10. Ukrayna

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli yolculuklarında vizesiz seyahat edebilirler.

11. Kosova

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

12. Arnavutluk

Türk vatandaşları her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here