Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan salda gölü yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Mavinin her tonunu görebileceğiniz bir özelliğe sahip olan Salda Gölü, yerli ve yabancı turistlere yaz- kış ziyaret imkânı sunmaktadır.
Salda gölü tektonik bir göl özeliği barındırmaktadır, çevresinde küçük alüvyon ovalar bulunmaktadır.


Salda Gölü üzerinde yapılan çalışmalara göre Dünya üzerinde Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki alandan biri olduğu sonucuna varılmıştır. Gölün içerisinde yer alan magnezyum içerikli beyaz kayaların aynısı Mars’ta da bulunmaktadır.

Gölün suyu mineral açısından çok zengindir. Zengin mineral içeriği sayesinde de mantar, sivilce vb. birçok cilt hastalıklarını tedavi ederek şifa dağıttığı bilinmektedir.


Salda gölünün çevresi yaklaşık olarak 44 km’dir. Gölün derinliği 184 metredir. ülkemizin en derin göl özelliğini taşımaktadır. Dünya üzerinde ise üçüncü derin göl olarak bilinmektedir.

Salda gölü yurt dışında bulunan Maldivlere benzemektedir.
Magnezyum ile beyaz ve mavinin birleşimi olan Salda gölü, bu yönüyle ülkemizde Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinmektedir.

Salda Gölü’nde Neler Yapılır?

Gölde Yüzebilirsiniz


Salda gölünde yüzebilirsiniz ancak gölün bazı bölgelerinde bataklık alanlar bulunmaktadır. Bundan dolayı gölün her alanında yüzülmemektedir.
Salda Orman Plajı ve Yeşilova Halk Plajında yüzebilirsiniz.
Salda Gölü’nde yılın belirli dönemlerinde göl içerisinde su yılanları bulunmaktadır. Göl içerisinde yüzerken su yılanlarına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Çamur banyosu yapabilirsiniz

Göl içerisinde yer alan zengin mineraller insan vücudu açısından büyük bir öneme sahiptir ve tam bir şifa kaynağıdır. Sedef, mantar hastalıkları, eklem ağrıları, cilt hastalıkları gibi birçok rahatsızlığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Göl kenarında kamp yapabilirsiniz


Yeşilova ilçesinde ziyaretçilerin konaklaması için Yeşilova Belediyesi çadır kampı bulunmaktadır. Bu alanda ister kendi çadırınızı kurabilir isterseniz de belediyeden çadır kiralayabilirsiniz. Salda Gölü kamp alanları Yeşilova’nın yanı sıra Doğan Baba Koyu çevresinde de bulunmaktadır.

Salda gölünde kamp, piknik, doğa yürüyüşü, yüzme, fotoğraf çekimleri vb. etkinlikler ile Salda Gölü’nün tüm imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Salda Gölü Nerededir?

Türkiyenin doğal güzellerinden birisi olan salda gölü, Burdur İlinin Yeşilova ilçesinde yer almaktadır.
Yeşilova ilçesine 5 km, Burdur iline 75 km uzaklıktadır. Antalya iline olan uzaklığı 148 km, Denizli iline olan uzaklığı 95 km’dir.

Sizin de yolunuz Burdur’a düşerse mutlaka salda gölüne uğramayı unutmayın, Türkiye’nin doğal güzellerinden birisi olan salda gölünde keyifli vakit geçirmeniz dileği ile.

                                                                     Rekreatif Haber – Ramazan ÖZDEMİR

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here