Türkiye’nin en çok tanınan plajlarından birisi: ılıca plajı

Türkiye’nin en çok tanınan plajlarından birisi olan ılıca plajı, İzmir çeşmede yer almaktadır. Bölgede birçok plaj olmasına rağmen özellikleri itibari ile diğer plajlardan ayrılmıştır. Ilıca plajına Nisan ayından Kasım ayı ortalarına kadar denize girebilirsiniz. Plajda sonbahara kadar denize girilebilme sebebi ise, plajın yeraltı kaynak sularına çok yakın olması ve yeraltı kaynak suları tarafından beslenmesidir. Yeraltından çıkan sıcak ve mineralli sular Ilıca plajını sıcak ve şifalı kılmaktadır.


Ilıca Plajı Kumu ve Denizi hakkında bilgi:


Ilıca plajı Türkiye’nin en güzel ve en büyük plajları arasında yer almaktadır, tane, tane altın kumlarıyla harika bir görsel sunmaktadır. Ilıca plajı, 3 km’lik sahil şeridi ve geniş yüz ölçümüyle plaj ve deniz severlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Plaja girişler de ücretsizdir.
Plajın büyük olması herkesin rahat bir şekilde vakit geçirmesini sağlamaktadır. Yaz aylarında çok kalabalık olsa da, plaj içerisin de boş alan bulma olasılığınız mümkündür.

‘’Ilıcanın termal suları sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür içermektedir. Bu bileşenler sayesinde romatizma, metabolizma hastalığı, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolları, karaciğer, ve cilt hastalıları tedavilerinde yararlıdır. Bunun için birçok kişi ılıca sularına şifa aramak amacı ile gelmektedir. ‘’

Ilıca plajı içerisin de soyunma kabinleri, wc ve duş alınabilecek yerler bulunmaktadır.
Plajda birçok cankurtaranda mevcuttur.

Ilıca plajında neler yapılabilir?

Plaj içerisin de su sporları kulübü bulunmaktadır. Bu kulübe üye olarak, dalış, jet ski, rüzgar sörfü gibi su sporları deneyimi yaşayabilirsiniz.
Plajın tane tane altın kumunda güzel fotoğraflar çekinebilir, oyunlar oynaya bilirsiniz.
Bol bol yüzerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ilıca Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ilıca plajı İzmir çeşme, ılıca da yer almaktadır.

Nasıl gidilir?

Plaj Çeşme’ye yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir e 80 km uzaklıkta yer almaktadır.
İzmir Otobüs terminalinden de Çeşme veya Ilıcaya giden minibüsleri de kullana bilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel ve en büyük plajları arasında yer alan ılıca plajını, tane tane altın kumlarını sizde keşfetmek istemez misiniz?
Yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka ılıca plajına uğramayı unutmayın.

                                                                      Rekreatif Haber – Ramazan ÖZDEMİR

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here