Kaynak görüntüyü gösterBir çok şehrin kalesi var ve de hikayeleri…
Şehirlerin manzaraların en güzel seyredildiği, geçmişe tanıklık eden günümüzü hala yaşamakta olan yerler.
Ankara kalesi de bunlardan biri…
Altındağ ilçesinde bulunan kale hala tarih kokan Ankara’nın en eski sokaklarına ev sahipliği yapmakta…


Ankara Kalesi’nin yapıldığı tarih ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber Romalılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.
Daha sonraki yıllarda ise Selçuklular tarafından onarılmış ve geliştirilmiştir.
Kale iki kısımdan; iç kale ve dış kale olarak oluşmuştur. Dış kale, eski Ankara evlerini çevirir. İç kale ise iki kapıdan oluşuyor ve bu kapılar Dış kapı ve Hisar kapısı olarak adlandırılır. İç kalede bulunan kulelerin yüksekliği 14 ile 16 metre arasında değişiklik gösterir.

Şimdi birazda bizim gözümüzden Ankara Kalesinden bahsedelim:

Ankara’da yasayan insanların bile çoğu bu ev sahibini ziyaret etmemekte. Yeterli ilgiyi göremeyen bu kale için bir şeyler yapılamaz mı?
Kaleye çıkmadan sizi karşılayan nostaljik sokaklar, etraftaki küçük, hoş cafeler, eski eşya dükkanları ve kaleye çıkıldığında bütün Ankara’nın sizinle olması yeterli bir sebep değil midir kaleye çıkmak için?

Hafta sonları eski zamanlarda olduğu gibi kalenin sokaklarına yöresel kıyafetleriyle bir macuncu geliyor, macununuzu alıp biraz ilerleyince bir yöresel kıyafetli biri daha… O da öğütülmüş salep satıyor. Kaleye ulaşmadan macunla ağzınız tatlanıyor, saleple ise içiniz ısınıyor.
Kaleye çıktığınızda kalenin orta yerinde müzisyenler karşılıyor sizi, müzik eşliğinde Ankara’nın bütün manzarasını izleyebiliyorsunuz. Müziğin sesi ve manzara düşüncelerinizden alıp başka yerlere götürüyor. Bu yüzden düşüncelerden kaçmak, hiç bir şey düşünmemek için çok doğru bir adres.

Mutluluğunuzu da anlatmak, paylaşmak isterseniz eğer Ankara’ya, kale size aracı oluyor.
Ankara için değerli olan ve hatta efsanesi bile olan bu kale daha turistik hale getirilebilirse eğer bir çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olacaktır.
Civardaki nostaljik cafeler kimilerini alıp gençliğine, kimilerini çocukluğuna, bizim gibi gençlerinde yaşayamadığı o yılları anımsamamız için küçük bir dinlenme durağı adeta…

Bunun yanında 81 ilden gelen gazozlar, memleket özlemi çekenler için kale sokaklarında bir hasret giderme noktası…
Kahve çeşitliliğini de unutmamak lazım. Sultan kahvesinden, Boşnak kahvesine kadar farklı tatlar deneyimleyebilirsiniz.

                                                                                Rekreatif Haber–Büşra Bayrak

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here