Tatil denince akla hemen yaz tatili gelsede sonbahar tatili bizim için farklı bir yere sahiptir. Sizde yazın birçok sebepten ötürü tatil yapamamışsanız, kış ayları gelemeden bir kaçamak yapalım diyorsanız ve sakin bir tatil severseniz işte bu yazı tam sizlik.

Bu yazımızda klasik ve artık duymaktan sıkıldığınız yerlerden daha çok bildiğiniz ama çok da fikir sahibi olmadığınız yerlerden bahsedeceğiz. Tabi ki konumuz sonbahar tatili olduğu için daha sakin ve huzurlu tatil mekanlarını listeledik.

İşte mükemmel bir sonbahar tatili için gidebileceğiniz rota tavsiyelerimiz.

Sakin Bir Balıkçı Köyü: Garipçe

Hem İstanbul’dan uzaklaşmayım hem de şehir stresinden kaçmak istiyorum diyorsanız Garipçe  tam size göre. Rumelikavağı ile Rumelifeneri’nin arasında kalan bu küçük balıkçı köyünü ziyaret ettiğinizde İstanbul’da böyle yerler kaldımı diyeceğiniz türden bir yer. Gezilecek çok fazla bir yeri olmasada sessizliği ve sakinliğiyle sizlere huzur vereceğine eminiz.

Ormanın ve Denizin Birleştiği Yer: İğneada

Yazın çok fazla turist ağırlasada rüzgar, deniz manzarası ve ormanın tadını çıkarmak için sonbaharda tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir İğneada. Doğanın bütün güzelliklerinin görülebileceği ve insana huzuru hissettirmesiyle cennetten bir parça gibi. Bu eşsiz deneyimi yaşamak için çadırınızı almadan gitmemenizi öneririz.

Varlığına İnanamıyacağınız Yerlerden Birisi: Faralya

İğneada için ne dediysek aynısı. Likya Yolu üzerinden bulunan bu köy doğanın bizlere ne kadar güzel olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Tabi ki bu güzelliği görebilmek için biraz cefa çekmeniz gerekiyor. Varış yolu biraz meşakkatli olsada gittiğinizde şehir hayatına bir daha dönmek istemeyebilirsiniz. Buradaki huzur sizlere bütün sene yetecektir.

Diller ve Dinler Şehri: Mardin

Yazımızda bu ana kadar hep doğal güzelliklerden bahsettik peki sonbaharda kültür turizmi olmaz mı? Kültürel bir seyahat planı yapıyorsanız Eski Mardin tam size göre. Yazın sıcaktan bunalacağınız için sonbaharda gitmek sizin için en doğru tercih. Çünkü Mardin’in sokaklarına kendinizi attığınızda saatlerce yürümek istiyeceksiniz. Tarihi güzelliğini korumuş bu şehirde eski taş evler, medreseler, camiler, kiliseler ve daha fazlası sizleri bekliyor olacak.

Zirveden Bakmak: Nemrut Dağı

Hem kültür hem doğa hem de spor üzerine bir seyahat mi istiyorsunuz? Nemrut Dağı tam size göre. Nemrut’taki heykelleri görmek, onlar hakkındaki hikayeleri dinlemek ve günbatımı ya da gündoğumunu izlemek paha biçilemez bir olay. Bu ana tanıklık edebilmeniz için 2.100 m yüksekliğe tırmanmanız  gerekiyor ama zirveden bakmak herşeye bedel.

Buram Buram Köy Havası: Trilye

Köy havası, tarihi ve yemekleri… Trilye’ye geldiğinizde bu kasabaya hayran kalacaksınız. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı küçük sahil kasabası sonbaharda huzuru bulacağınız yer. Hem tarihi mekanlarını gezebilir hem de sahil kenarına geçip denizin sesini dinleyebilirsiniz. Yemeklerine zaten diyecek bir şey yok. Gittiğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Ege’nin Küçük Hali: Bademli

Bir Ege seyahatinden ne bekliyorsanız hepsi Bademli’de var. İzmir Dikili’ye bağlı olan bu küçük köy balık restoranları ile ün salmış durumda. Huzuru ve sakinliği hissettikten sonra Kalem Adası’na geçip sonbaharda romantik bir tatilde geçirebilirsiniz.

Kamp Severler İçin: Kömür Limanı

Bu sonbaharda kampa gidelim diyenlerdenseniz sizide unutmadık. Gelibolu-Çanakkale yolunda kalan ve eşsiz bir doğaya sahip Kömür Limanı kamp severler için tavsiyemizdir. Burası yıldızları izlemek ve hayallere dalmak için romantik bir sahil kasabası. Denizi çok soğuktur, sonbaharda bir çılgınlık yapıp denize girmemenizi öneririz.

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here