Sömestr tatili hem çocuklar hem yetişkinler için yaşadığımız yoğun tempolu dönemin yorgunluğunu atmak nedeniyle muhteşem bir kaçış.Kış turizmi bu dönemde hem yurtiçinde hem yurtdışında bir hayli canlı.Bu canlı dönemi yaşamak için aileniz ve arkadaşlarınızla ufak kaçamaklar yapacağınız pek çok sayıda doğal güzellik ve keyifli aktiviteler sizleri bekliyor.Kayak tutkunları,balon aşıkları,doğanın içinde kaybolurken kendini bulmak isteyenler,kardan adam şenliklerinde ruhu çocuk olanlar,tarih meraklıları ve daha nice keyifli aktiviteler…Her yaşa her ruha hitap eden listemize dilerseniz hep birlikte göz atalım.

1)Kapadokya-Nevşehir

Kapadokya doğal güzelliklerin büyüleyici görüntülerle harmanlandığı bir yerdir. En az bir kez görülmesi gereken yerlerden biri olan ve her mevsim ziyaret edebileceğiniz Kapadokya, Peri Bacaları üzerinde biriken kar kütleleri sayesinde kışın muhteşem manzaralarıyla insanları büyülüyor. Karasal iklime sahip olduğu için kış ayları çetin geçse de kış turizmi için tercih edilecek harika yerlerdendir.

Kaynak görüntüyü göster2)Sapanca-Sakarya

Kısa süreli tatillerin vazgeçilmezi Sapanca İstanbul’a ve diğer büyük şehirlere yakınlığıyla en çok tercih edilen tatil yerlerindendir. Beyaza bürünen çam ağaçları ve Sapanca Gölü’nün muhteşem dansı beraberinde huzuru ve sakinliği beraberinde getiriyor.

Kaynak görüntüyü göster

3)Uludağ-Bursa

En eski kış tatili merkezlerinden olan Uludağ, kaliteli tesisleri ve hizmetleriyle en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.Oldukça iyi kayak pistlerine sahip alanda kiralık kayak takımı ve teleferik hizmeti de veriliyor. Eğer kayak tutkunu değilseniz,ailenizle beraber kar manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamak içinde Uludağ Sömestr tatilinizi keyifli geçirmek için iyi bir neden olabilir.

Kaynak görüntüyü göster4)Kartalkaya-Bolu

Bolu’nun beyaz çatısı Kartalkaya, çam ağaçları, büyüleyici manzarası ve kayak
pistleriyle meşhur. Köroğlu Dağları üzerinde yer alan kayak merkezinde kar kalınlığı üç metreyi buluyor. Keyifli ve çeşitli aktivitelere sahip olan Kartalkaya kısa süreli tatil için en ideal yerlerden.

Kaynak görüntüyü göster5)Abant-Bolu

Birçok doğal güzelliği ziyaret etme şansınızın olduğu Bolu’da hem Abant Gölü’nü hem Yedigöller’i listenizin başına ekleyebilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı’nda meşe ve kayın ağaçları eşliğinde huzur dolu yürüyüşler yapacağınız Abant’ta kış manzarası adeta kartpostal gibi duruyor. Kayak yapabileceğiniz, yamaç paraşütü yapabileceğiniz Abant’ta donmuş göl üzerinde bu keyifli anı harika fotoğraflar çektirip ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kaynak görüntüyü göster5)Belgrad

Ziyaretlerini çok sayıda müzik sahnesi ve konserlerle karşılayan Belgrad kış döneminde de çok sayıda etkinliğe sahne oluyor. Günlerce süren yeni yıl kutlamaları sırasında kent meydanında devasa bir Noel ağacı görebilirsiniz. ihtişamlı görünümleriyle dikkat çeken tarihi yapıların başında ise Belgrad manzarasına hakim Kalamegdan Kalesi, Aziz Sava Katedrali ve St Mark’s Kilisesi geliyor. Nispeten daha pahalı bir kent olan Belgrad kış aylarında beyaza bürünen manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Kaynak görüntüyü göster6)Prag

Prag’da kış ayları Noel’in başlamasıyla, gök gürültüsü manzaraları ve havai fişek gösterileriyle ünlüdür. Romantik tatilin en güzel merkezlerinden biri olan

kentte tarihi kafelerde rahatlayabilir, akşamları müziğin tadını çıkarabilir ve yüzlerce manzarayı fotoğraflama imkanı yakalayabilirsiniz. Görkemli tarihi yapıları ve harika ışıklandırmasıyla tam bir masal kenti olan Prag ,Sömestr tatilinde gidilebilecek en iyi Orta Avrupa şehirlerinden birisidir.

Kaynak görüntüyü göster7)Üsküp

Makedonya’nın kalbi Üsküp kiliselerin, manastırların ve camilerin bir arada bulunduğu tarihi bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalma hanlar,Bizans’tan kalan 1400 yıllık tarihi taş köprü, su kemerleri ve bunun gibi onlarca tarihi ve kültürel güzellik. Sömestr tatilinde gidilebilecek en iyi yurtdışı seçeneklerindendir.

Kaynak görüntüyü göster
8)Saraybosna

Rüya gibi tatil arıyorsanız Saraybosna oldukça tatmin edici. Baş Çarşı, Gazi Hüsrev Bey Camii, Latin Köprüsü, tarihi bir Kapalıçarşı olan Bursa Bezisteni mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Osmanlı’ya dair pek çok sayıda ipucu bulacağınız kent kış aylarında sunduğu eşsiz manzalarla da dikkat çekiyor.

Kaynak görüntüyü göster
9)Batum

Batum, Avrupa mimarisine ait binaları ile ünlüdür.360 güne kadar pasaport ve vize istenmeyen Batum’a sadece kimliğinizi alıp gidebilirsiniz. Kış aylarının
harika manzaralar oluşturduğu kent dostlarınız ve ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz şekilde sakindir.

Kaynak görüntüyü göster
10)Paris

Kış döneminde ışıklar şehrine dönen aşıklar şehri Paris, bu mevsimde de cazibesinden bir şey kaybetmiyor. Birçok noktada bulunan açık buz pateni merkezlerinde güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sergiler, gösteriler, Noel pazarları, moda sokakları…Gezilecek görülecek onlarca mekana sahip olan Paris’te belki de en güzel deneyim devasa dönme dolaba binip şehri ayaklarınızın altına almak olabilir Ve tabii ki beyaza bürünen Eyfel Kulesi’nin muhteşem manzarası…Üzerine sayfalarca yazılabilecek kentte sıcak çikolatanızı
yudumlayarak kendinizi göz kamaştırıcı atmosfere bırakmak tatiliniz için iyi bir başlangıç olabilir.

Kaynak görüntüyü göster

                                                                                             Rekreatif Haber- Nur Zir

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here