dav

Sakarya Meydan Muharebesi şehitleri, Ankara’nın Polatlı ilçesinde gerçekleştirilen Kara Tepe yürüyüşü ile anıldı.

Yürüyüş; Polatlı Belediyesi, Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, Polatlı Kent Konseyi, Polatlı Şehit Aileleri Derneği, Anadolu Doğa Grubu (ADOG), Doğa Gezginleri Derneği, Ankara Dağcılar Birliği Spor Kulübü, Çınar Kamp ve Doğa Sporları Topluluğu, Türkiye Emekli Subaylar Derneği destekleri ile gerçekleşti.


Sakarya Meydan Muharebesi’nin zorlu anlarına şahitlik eden ve 700 şehidin vatanın bölünmez bütünlüğü için can verdiği Karatepe’de Rekreatif Haber ekibi olarak bizde yürüyüşe katıldık.

“Karatepe 57. Tümen Yürüyüşü”

Yürüyüş Halide Edip Adıvar ve Kadın Kahramanları müzesi ziyaret edilerek başladı. Ardından Sakarya Mahallesi 12. Grup Şehitliği ziyaret edildi ve şehitlik ziyareti ile birlikte Karatepe’ye yürüyüş başladı.
Birçok kişinin katıldığı etkinlikte yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş yapıldı.
Yürüyüşün ardından Karatepe’de tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte etkinliğe katılan herkes Sakarya Marşı’nı seslendirdi.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Sayın Kadim Koç, Sakarya Meydan Muharebesi ve Karatepe hakkında bilgi verdi.

‘’Sakarya Meydan Muharebesinin en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Karatepe’nin 7 defa el değiştirdiğini, bin 200 kişilik 57. Tümenin 700 askerinin burada şehit olduğunu anlatan Koç, “57. Tümenimizin 700 şehidini anmak için bu yürüyüşü düzenledik.”’ dedi.’’

                                                                      Rekreatif Haber- Ramazan ÖZDEMİR

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here