Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık’ın, ‘Oteller kendi özel müşterilerinin transferini yapabilmeli. 1618 sayılı yasaya bu da eklenmeli’ şeklindeki açıklamasına TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’an yanıt geldi.

‘’SEYAHAT ACENTELERİNİN MÜNHASIR HİZMETİ, TARTIŞILAMAZ

Seyahat acentelerinin münhasır hizmeti olan tur ve transfere dokunulmasının mümkün olmadığını belirten Firuz Bağlıkaya, bu konunun tartışılmasının bile sağlıklı bulmadıklarını ifade etti.

‘’O ZAMAN AVUKAT VEYA DOKTORUN İŞİNİ DE BAŞKALARI YAPSIN’’

Türkiye’de binlerce otel olduğunu ve bu otellere gelen müşterilerinin hangisinin özel olduğunun tespit dahi edilemeyeceğini kaydeden Bağlıkaya, ‘’20-30 milyon dolar harcayıp otel kuranlar o zaman birkaç yüz bin lira harcayıp acente de kursunlar. Böyle bir şey olabilir mi? Seyahat acenteciliği bir meslek. O zaman acil veya özel durumda doktorun veya avukatın işini de bir başkası yapsın. Hatta otelciler uçak bileti satıp tur da düzenlesin! Biz bir meslek birliğiyiz ve bu hakkı kimseyle paylaşmamız mümkün değil.’’ ifadelerini kullandı.

‘’ACENTELERLE İLGİLİ YASAYA OTELCİLER NEDEN DAHİL OLACAK?’’

Osman Ayık’n ‘1618 sayılı yasanın yapılma sürecine otelciler de dahil olmalı’ şeklindeki değerlendirmesine de değinen Bağlıkaya, ‘’Seyahat Acenteleri Birliği ile ilgili bir yasaya otelciler neden dahil olacak? Otelcilerle ilgili bir yasa yapılırsa ona dahil olabilirler. Rehberler veya ulaştırma ile ilgili yasaların yapım sürecine dahil oldular mı? Sayın bakanımız yasanın yapım sürecine yeterince tarafı dahil etti, daha ne kadar dahil olunacak?’’ şeklinde konuştu.

‘’BU TARTIŞILIRSA BAŞKA ŞEYLER DE TARTIŞMAYA AÇILIR’’

Seyahat acentelerinin münhasır hizmetlerinin tartışılması durumunda başka bir sürü şeyin tartışmaya açılcağını ifade eden Bağlıkaya, ‘’Biz kimsenin işine karışmıyoruz. Kimsenin de işimize müdahil olmasını istemiyoruz.’’ dedi.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here