Lavanta Kokulu Bir Köy: Kuyucak Köyü

Lavanta tarlaları denilince aklımıza gelen ilk yer Fransa’nın Provans bölgesidir. Fakat Türkiye’de ki muhteşem lavanta tarlalarını unutmamak gerek, şimdi lavanta tarlalarında yolculuğa başlaya biliriz.

Türkiye’de lavantanın yurdu neresidir?

Diğer bir lavanta yurdu da, o güzel gül kokusuyla akımızda kalan Isparta ilimizdir. Lavanta tarlaları Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde yer almaktadır.

Türkiye’de lavanta bahçeleri nasıl oluşmuş?

‘’Yörenin gül tüccarı Zeki Konur tarafından 1975’te Fransa’dan getirtilen lavanta fideleri otuz aileye on beşer kök şeklinde dağıtılmış. Bu fideler, ilk önce gül tarlalarının kenarlarına ekilmiş. 1990’lı yıllardan itibaren ticari amaçlı ekimlere başlanmış. Kurak, susuz, herhangi bir şey üretilemeyen tarlalar boş kalmasın diye lavanta ekimleri yapılmış. İlk lavanta fidelerinin ekilmesinden buyana, 3000 hektar alana lavanta ekimi yayılmış. Bugün, Türkiye lavanta üretiminin %90’ı bu bölgeden sağlanıyor.’’


Lavanta nasıl bir bitkidir?

Lavanta yetişirken su istemeyen bir bitkidir. Susuz kurak tarlalardan verimli bir ürün elde ediliyor. Bir kökten yaklaşık olarak 15, 20 yıl boyunca üretim sağlanabilen bir bitki. Lavanta bitkisi büyük tarlalar da yetişirken harika bir görsel de sunuyor. Muhteşem fotoğraf karelerinin içinde yer alıyor.

Lavantalar Haziran ayının sonunda tomurcuklanıp morarmaya başlarlar; Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor olurlar. Ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor ve mis gibi lavanta kokusu yayılıyor. Ağustos ayından itibaren ise hasat yapılmaya başlanıyor. Hasat sırasında lavantalar kökten değil sapının orta yerinden orakla kesilip toplanıyor. Bir sonraki yıl da kesilen yerden yeşerip tekrar büyüyorlar. Her yıl muhteşem manzarası ile misafirlerini büyülüyor.

Kuyucak köyünde birçok lavanta tarlası var bu tarlalardan dilediğinize girip harika fotoğraflar çekinebilir, dilerseniz de kuyucak köyün de köylülerin hazırladığı mis kokulu lavanta ürünlerinden satın alabilirsiniz.


Kuyucak köyünde lavantadan yapılmış kolanyalar, lavanta yağları, lavanta sabunu, lavanta reçeli, lavanta çayı gibi birçok ürünü alabilirsiniz.

Kuyucak köyüne gelip de o güzel lavanta tarlalalarına karşı kahvaltı yapmadan olmaz tabi ki, kuyucak köyün de birçok kafe var, dilediğiniz bir kafeye oturup lavanta tarlalarına karşı harika bir kahvaltı yapıp tarlaları dolaşabilirsiniz.


Sizde lavanta tarlalarına gelip muhteşem fotoğraflar çekinmek istemez misiniz?
Yolunuz Isparta’ya düşerse mutlaka kuyucak köyüne uğramayı unutmayınız.

                                                                      Rekreatif Haber- Ramazan ÖZDEMİR

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here