Kapadokya yeraltı şehirleri, eski medeniyetlerin taşları oyarak oluşturdukları yaşam alanlarını ve tarihlerini gözler önüne sermektedir, bu yer altı şehirleri o kadar ilginçtir ki o medeniyetlerin yaşam tarzlarını gözler önüne sermektedir.

Şimdi bu yeraltı şehirlerini inceleyelim:

kapadokya Yeraltı Şehirleri Hakkında Bilgiler:

Kapadokya, Hitit İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde uzun yıllar boyunca kalmış bir Anadolu şehridir. Bu yeraltı şehirleri medeniyetlerin yaşam dokusunun ilk örneklerini yansıtmaktadır.

Peki, Bu Yeraltı Şehirleri Neden Yapıldı Biliyor Musunuz?

Kapadokya binlerce yıllık geçmişinde sıklıkla saldırılara ve akınlara maruz kalmıştır. Bu nedenden dolayı her evin altında tehlike anında gizlenilebilecek odalar ile gizli geçitler bulunmaktadır. Burada yer üzerindeki köyleri yer altına taşıyarak yeraltı köyleri ile bu köyleri birbirine bağlayan tünellerle yeraltı şehirleri oluşturmuşlardır. Burada yaşayan insanlar düşmanlardan korunmak için kaya parçalarını pencere olarak kullanmışlar ve böylece düşmanlarından bu pencereler sayesinde kurtulmuşlardır.

Binlerce insan nasıl dışarı çıkmadan durabildi?

Binlerce insanının hiç dışarı çıkmadan uzun bir süre barınmasını sağlayan erzak depoları, su kuyuları, kesintisiz havalandırma sağlayan bacalar, tuvaletler, ibadethaneler de Kapadokya yeraltı şehirlerinin mükemmel tasarımının bir kanıtı olmuştur.


Kapadokya Yeraltı Şehirleri:

-Kaymaklı yeraltı şehri
-Derinkuyu yeraltı şehri
-Özkonak yeraltı şehri
-Tatlarin Acıgöl yeraltı şehri
-Mazı yeraltı şehri
-Özlüce yeraltı şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri:

Nevşehir’e 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasında yer almaktadır. 8 katlıdır. Roma ve Bizans dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür.
Bugün 4 katı ziyarete açıktır. İlk katı hayvanların dışarı çıkmasını kolaylaştırmak için ahırlara ayrılmış ve ahırlardan açılan koridorlarla kilise ve diğer yaşam alanlarına geçişler sağlanmış. 2 apsis ve tek nefli olarak yapılmıştır 2. kattaki kiliseye giriş ise sürgü taşlarıyla denetlenmiş. Kiliseye girdiğinizde apsislerin önüne yerleştirilmiş vaftiz taşı ve kenarlara oyulmuş oturma platformları görecek ve kilise görevlilerine ait olduğu sanılan mezarlarla karşılaşacaksınız. Yaşam alanları, oturma, barınma, şırahane ve erzak odaları ise 3 ve 4. kata yayılmış.


Derinkuyu Yeraltı Şehri:

Nevşehir- Niğde karayolu üzerinde ve Nevşehir’e 30 km. uzaklıkta bulunan Derinkuyu ilçesindedir. Kaymaklı yeraltı şehrinde olduğu gibi burada da büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlar vardır. Bu yeraltı şehri 8 katlıdır. Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ziyaretçilerin ilgisini çeken kuyu mevcuttur.

Derinkuyu yeraltı şehri hakkında önemli bir bilgi:

Kapadokya’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir ancak dar tünellerinin ve derinliğinin klostrofobi yaratabileceği düşünülmektedir.


Özkonak Yeraltı Şehri:

Avanos’a 14 km. uzaklıktaki Özkonak kasabasında bulunan yeraltı şehri, İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarında volkanik, granit bünyeli tüf tabakalarının oldukça kalın olduğu bir yerde yapılmıştır. Yeraltı şehri henüz tam olarak temizlenmemiş olup temizlendiği kadarıyla ziyarete açılmıştır. Kapadokya yeraltı şehirleri arasında en işlevsel yeraltı şehri olarak kullanılmıştır. Burada düşmana kızgın yağ dökmek için açık delikler bırakılmış oyuklar tespit edilmiştir. Bilindiği üzere yeraltı karstik yani asitli su barındırdığı için bunları biriktirmişler ve düşmanın olası bir kendilerini fark etmesi durumunda yüzüne püskürtmek için depolamışlardır.


Tatların Acıgöl Yeraltı Şehri:

1991 yılında ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehri oldukça geniş alanlara yayılmış, ancak küçük bir kısmı temizlenebilmiştir. Halen iki katı gezilebilen yeraltı şehrinin en önemli özelliği diğer yeraltı şehirlerinde pek bulunamayan tuvalete sahip olmasıdır.


Mazı Yeraltı Şehri:

Mazı köyü, Ürgüp’ün 18 km. güneyinde, Kaymaklı yeraltı şehrinin ise 10 km. doğusundadır. Burada kabartmalar yapılarak taş malzemenin derin oyma tekniğinin en ilkel örnekleri görülmektedir. Bunun yanı sıra yeraltı şehrinin tavanlarındaki sarkıklar da tüflü malzemeden günümüze kadar gelebilen nadide örnekleri yansıtmaktadır.


Özlüce Yeraltı Şehri:

Nevşehir- Derinkuyu karayolu üzerindeki Kaymaklı kasabasının 6 km. batısında yer almaktadır. Tek katlı olarak düzenlenmiş ve upuzun koridor şeklinde düzenlenmiştir. Bu mimari düzeni bakımından diğer yeraltı şehirlerinden ayrılan en tipik yeraltı şehri olarak dikkat çekmektedir. Tüm bu özellikleriyle mimari bakımdan merak uyandırmaktadır.


Kapadokya Yeraltı Şehirleri Giriş Ücretleri:

Kapadokya’da bulunan yeraltı şehirlerine Müze kartınız ile ücretsiz olarak girebilirsiniz veya İş Bankası kredi kartınızı da Müzekart yerine kullanabiliyorsunuz. Müze kartınız yok ise ücretler şu şekildedir:Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti: 25 TL
Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti : 30 TL
Mazı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti : 8 TL
Özkonak Yeraltı Şehri Girşi Ücreti: 10 TL
Tatlarin Yeraltı Şehri Giriş Ücreti : Ücretsiz

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here