Eskişehir şehircilik anlayışı ile ülkemizde en önemli kentlerinden birisidir. Eskişehir şehircilik anlayışı ile Avrupalı kent yapısına ulaşmıştır, eğitim ve bilim kenti olmuştur. Eskişehir tam anlamı ile bir üniversite şehri olmuştur, Şehirde iki üniversite birçok fakülte, yüksekokul ve enstitüyle eğitime destek vermektedir.

Kültür ve sanat alanına önem veren bir şehir olmuştur. Eskişehir birçok yerli ve yabancı sanat festivallerine ev sahipliği yapmıştır. Her yıl sonbahar aylarında Uluslararası Eskişehir Festivali ile müzik, resim, sinema gibi alanlarda birçok etkinlik yapılmakta ve sanat eserleri sergilenmektedir.
Doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla muhteşem bir şehir haline gelmiştir. Kent adına yapılan doğru yatırımlar sayesinde ülkemizde ilgi çeken şehirler arasında yer almaktadır. Eskişehir araştırmalara göre yaşanılabilir şehir özelliği kazanmıştır.

Eskişehir’de mutlaka gezilmesi gereken 5 yer:

1- Porsuk Çayı ve Adalar:


Eskişehir’e gelen misafirlerin hepsi porsuk çayını mutlaka uğramaktadır. Şehrin tam ortasından geçmektedir. Porsuk çayında gondola binebilir, adaları gezebilirsiniz.
Porsuk çayının çevresinde birçok kafe bulunmaktadır, bu kafelerde bir şeyler yiyip içerken manzarayı seyrederek vakit geçirebilirsiniz.


Porsuk çayının çevresinde yapılan özel yeşillendirme çalışmaları ile muhteşem bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz.

2- Kentpark:


Eskişehir e gelen herkesin en çok beğendiği ve bölge halkı tarafından en sevilen parklardan birisidir. Türkiye’nin ilk yapay plajı bu park içerisinde yer almaktadır.
Kentpark yapay plajı ile Türkiye’nin her bölgesinde misafirlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Türkiye genelinde bir popülerlik kazanan plaj her yaştan insanın merak etmesini sağlamıştır, bu merak sonucunda gelen misafirler ilk olarak bu parkı görmek istiyorlar.

kentparkın içerisinde neler var:


Yapay plaj
Açık yüzme havuzları
Yürüyüş ve spor alanları
Restoranlar
Hediyelik eşya satış alanları
Kafeler

Parkın içerisinde bulunan gölette birçok balık yaşamaktadır. Bu balıklar ziyaretçiler tarafından çok fazla ilgi görmektedir.
Kentpark en çok yaz aylarında harika bir gün geçirmek için en fazla tercih edilen adreslerden bir tanesidir.

Kentpark Eskişehir Yüzme Havuzu


Park, 2012 yılında ziyarete açılmıştır. Havuzun etrafı doğal kumlar ile kaplanmıştır, çevresinde çeşitli şezlong ve şemsiyelerle donatılmıştır. Havuzun etrafında birçok kabin bulunmaktadır. Bu şekilde kolaylıkla üstünüzü değiştirebilirsiniz.
Havuz her gün saat 10:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyarete açılmaktadır.
Havuzda yüzme bilmeyenler için çeşitli yüzme kursları da verilmektedir. Hem çocuklara hem de yetişkinlere çeşitli yüzme dersleri verilmektedir.
Havuz tam bir plaj ortamı olarak tasarlandığı için tatile gidemeyen birçok misafirin tercihi oluyor.

3- Sazova Parkı:


2008 yılında ziyarete açılmıştır. Park genel olarak bilim, sanat ve kültür merkezi olarak yapılmıştır. Sazova parkı Türkiye’deki en büyük parklardan birisi diye biliriz. Doğası ile insanların rahat bir şekilde nefes almalarını sağlamaktadır.
Özellikle çocuklu aileler için hem eğitim hem de rahat bir şekilde eğlenebilecekleri bir parktır.

Sazova parkında gezilecek yerler:

Masal Şatosu
Uzay Evi
Korsan Gemisi
Miniatürk
Sazova Parkı Akvaryumu
Bilim ve Deney merkezi

Sazova Parkı Ziyaret Saatleri:

Park haftanın her günü ziyarete açıktır.
Eti Sualtı Dünyası: Haftanın 7 günü açıktır. 10:00 ile 19:00 arasında açıktır.
Bilim Deney Merkezi: Pazartesi günleri kapalıdır. Hafta içi 11:00-16:00 arası saatlik seanslar. Hafta sonu saat 17:00da kapanmaktadır.
Uzay Evi : Pazartesi günleri kapalıdır. 11:00 ile 15:00 arasında. Hafta sonları ise 11:00 ve 16:00 arasında açıktır.
Masal Şatosu: pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günler 10:00 ile 17:30 arasında ziyarete açıktır.

4- Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi:


Türkiye’de bir ilk olan balmumu müzesi odun pazarında bulunmaktadır. Yaklaşık 160 tane balmumu heykeli bulunmaktadır. Bu müze İngiltere’deki Madame Tussauds Müzesi’nin bir benzeridir.
Müzeye gelen ziyaretçiler hem duygusal hem de eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir yerdir.

5- Eskişehir Barlar Sokağı:


Eskişehir’e gelip de o ışıltılı sokakların arasından geçmeden olmaz. Eskişehir gezinizde mutlaka barlar sokağına uğramayı unutmayınız. Bu sokak geceleri çok canlı ve hareketli oluyor.


Eskişehir’in meşhur çiböreğini yemenizi öneririm.

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here