Kapadokya, doğası, tarihi, sanatı, kültürü, eğlenceleri ve efsaneleriyle romantizmi bir araya getirerek kendine özgü bir yer olmuştur. Öyle güzel bir havası var ki daha birçok şeyin yanında kendinizi de keşfedebileceğiniz eşsiz bir coğrafya burası. Kelimeler bu olağanüstü yeri anlatmaya yetmez çünkü: içerisin de büyük efsanelere konu olmuş bir bölge, bu eşsiz güzelliklere sahip bu coğrafyaya hala gitmediyseniz gidip kendi gözlerinizle görmenizi öneririm.
Bana soracak olursanız Kapadokya vadilerdeki atlı safarileri, peri bacalarının üzerinden doğan güneşe karşı balon turları ile güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve anı defterinize güzel anılar bırakacak bir şehir. Kapadokya gezmekten çok deneyimlenmesi gereken bir yer.

Kapadokya Hakkında:

1985 senesinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiş olan Kapadokya, Nevşehir ilinin bir ilçesidir. Tarihi kültür bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikası bölge, 60 milyon evvel yanardağların püskürtmüş olduğu lav ile küllerden ötürü zaman içinde başkalaşarak meydana geldiği söylenmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölge yerleşim alanı olarak kullanılmış ve eski insanlar tarafınca evler, kiliseler gibi çeşitli yapılar inşa edilerek, bu yapılar günümüze kadar taşınmıştır.
Kapadokya isminin en eski tarihi, M.Ö 6.yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Bazı araştırmacılara göre Huw-aspadahyu olarak şehrin adı ‘’güzel atlar ülkesi’’ olmuştur.
Kapadokya, Perslerin tanımlamasıyla “Güzel Atlar Ülkesi” anlamını taşır. Eskiden en güzel atların yetiştiği ve geniş vadilerde özgürce koştukları bir yermiş.

Kapadokya Gezilecek Yerler:

-Göreme Açık Hava Müzesi                                                                                              -Güvercinlik Vadisi
-Güllüdere Vadisi
-Aşk Vadisi
-Zemi Vadisi
-Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası
-Uçhisar Kalesi
-Paşabağ Rahipler Vadisi
-Devrent Vadisi
-Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Göreme Açık Hava Müzesi:

İçine girildiğinde ziyaretçilerini bambaşka bir dünyayla buluşturan Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılından beri Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.
Manastır eğitiminin başladığı ilk yer olan Göreme Açık Hava Müzesi, kiliseler, mezarlıklar, şapel, yemekhaneler, şarap mahzeni ve manastırdan oluşan bir manastır kompleksi. Tüm alanı gezmek için iki saat ayırmanız yeterli olur.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri:

Haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 30 TL ayrıca müze kart da geçerli. Müzenin içinde bulunan Karanlık Kiliseyi gezebilmeniz için ekstra 8 TL ödemeniz gerekiyor, müze kart burada geçerli olmuyor bunun sebebi ise ikonaların zarar görmesini önlemek için ekstra ücret koyarak ziyaretçi sayılarını azaltmak amacındadır.

Güvercinlik Vadisi:

‘’Güvercinlik Vadisi, 4 km.’lik bölgeyi kaplayan bir alandır. Adının geçmişine bakılacak olursa, aslında bu vadi görüldüğünde kolayca anlaşılmaktadır. Kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından dolayı vadiye bu isim verilmiştir. Bu bölgede yaşayan halk, 9. yy’a kadar güvercinleri besleyerek gübrelerini de üzüm bağlarında kullanmışlardır. Ayrıca güvercin yumurtalarını da frekslerin alçılarında malzeme olarak kullanmışlardır. Bu eşsiz doğa manzarasını görmeden dönmek, bir şeylerin eksik kalması demektir. Ayrıca vadiden akan ve 15 metre yüksekliğe sahip olan şelale de görülmek istenecektir.’’

Güllüdere Vadisi:

Peribacalarının en güzel manzaralarının görüldüğü yerlerden biridir. Bu vadide eski Hristiyanların manastır yaşantısının izlerini taşıyan yerler ve kiliseler de vardır. Vadinin en önemli tarihi yapıtları olan Üç Haçlı Kilise ve Ayvalı Kilise, bağlar ve kayısı ağaçlarının arasında ziyaretçilerini beklemektedir.

Aşk Vadisi:

Bu vadinin isminden de anlayacağınız gibi çiftlerin uğrak merkezleri arasında olan bir vadidir. Romantizmi yaşamak isteyen çiftler için muhteşem yerlerden birisidir, Evlilik teklifi yapmak için de tercih edilebilecek yerlerden biridir. Kapadokya balon turları için de uğrak yeri olan bu doğal güzellik, görsel şölenle ziyaretçilerini karşılıyor.

Zemi Vadisi:

Sarnıç Kilisesi, Görkün dere Kilisesi ve Saklı Kilise ile El Nazar Kilisesi’ni içinde barındıran bir vadidir. Yürüyüş yapmak için çok uygun bir vadidir. Yürüyüş yaparken zengin bir bitki örtüsü ziyaretçilerine eşlik etmektedir.

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası:

Göreme panorama noktası, Kapadokya’yı izlemeye doyamayacağınız ve huzurla buluşacağınız bir yerdir. Özellikle de gün batımı adeta görsel bir şölene dönüşmektedir. Anı defterinizde yerini alması için bolca fotoğraf çekmek oldukça keyifli olacaktır.

Uçhisar Kalesi:

Kapadokya’yı ayaklar altına seren bu kale, gün batımını izlenebileceğiniz bir başka keyifli bir yerdir.

Paşabağ Rahipler Vadisi:

‘’Şapkalı peribacalarının ilginç oluşumlarının izlenebileceği vadiler arasında yer alan Paşabağ Rahipler Vadisi, vadinin tam orta kısmında yer alan üç başlı peribacası olan şapel Aziz Simeon’a adanmış bir yerdir. Geçmişten günümüze gelen söylentilere göre, Aziz Simeon burada 15 yıl inzivaya çekilmiştir.’’

Devrent Vadisi:

‘’Herkes tarafından dilden dile dolaşan deve biçimindeki ve değişik siluetlerle kimi zaman insana benzetilen kimi zaman da hayvana benzetilen peri bacaları bu vadide yer alıyor. Bu vadi Hayal Vadisi ve Perili Vadi olarak da biliniyor. Aynı zamanda ellerini açmış şekliyle dua eden Meryem Ana peribacası da bu görsel şölen esnasında ziyaretçilerin kendisini keşfetmesini bekliyor. ‘’

Kapadokya Yeraltı Şehirleri:

-Kaymaklı yeraltı şehri
-Derinkuyu yeraltı şehri
-Özkonak yeraltı şehri
-Tatlarin Acıgöl yeraltı şehri
-Mazı yeraltı şehri
-Özlüce yeraltı şehri

Güzel atlar ülkesi Kapadokya tüm misafirlerine unutulmaz anılar yaşamaya davet ediyor, hadi sizde bir sırt çantası ve bir fotoğraf makinesi ile Kapadokya’yı keşfetmeye ne dersiniz?

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here