Floransa Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir.Şehrin içinden geçen Arno Nehri çevresinde olan Floransa İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerindendir.Tarihi yapıları,göz kamaştırıcı mimarisi ve eğlenceli sosyal yaşamıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir.Rönesansın doğum yeri olarak bildiğimiz Floransa,istisnasız Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden biri.Şehirde oldukça ilgi çekici sanat galerileri ve müzeler de bulunmaktadır.İtalya’nın bu olağanüstü gözde şehri adeta bir açık hava müzesi görünümünde.Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yaşamış önemli sanatçılardır.Aynı zamanda yazar ve şair kimliğiyle tanıdığımız Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve eserlerinde Floransa’dan ilham almıştır. Yılda yaklaşık 10 milyon turist Floransa’yı ziyaret etmektedir.Subtropikal iklim özelliklerine sahip olması,şehri kış aylarında gezmek için bir fırsat yaratıyor.

FLORANSA’DA GEZİLECEK YERLER

Muhteşem mimarisi, tarihi yapıcı ve göz kamaştırıcı dokusuyla Floransa gerçek bir Avrupa şehri. Floransa’da gezilecek yerler içinde; Uffizi Galerisi, Duomo, Vecchio Sarayı, Bargello Müzesi, San Marco, Accedemia, Santa Croce Bazilikası ve daha birçok yer bulunmaktadır.

1)Uffizi Galerisi

Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden biri olan Uffizi Galerisi Dük 1. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanmış ve 1560-1580 yılları arasında inşa edilmiştir. “Uffizi” kelimesi İtalyanca’da ofisler anlamına gelmektedir. Uffizi Galerisinde gotik ve erken Rönesans döneminden eserler görülebilmektedir. Erken Rönesans dönemi örnekleri arasında; Paolo Uccello’nun San Romano Savaşı ile Fra Flippo Lippi’nin Madonna ve Çocuk ile Melekler eserleri dikkat çekmektedir.
Ziyaretçi trafiği yoğun olan Uffizi Galerisine giriş için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Ancak galeri, bu soruna çözüm olarak erken rezervasyon olanağı sağlamış. Dilerseniz, küçük bir miktar fark ödeyerek erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

2)Duomo (Floransa Katedrali)

Floransa’nın en büyük ve en ünlü katedralidir.1296-1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilmiştir.
Gotik tarzda tasarlanmış olan Katedral, renkli mermer cephe kaplamaları ile romanesk stili de yaşatıyor. İç kısmı Rönesansı hatırlatan sadeliğe sahip…
Floransa Katedrali’nin en ünlü bölümlerinden biri girişteki saattir.
Floransa Katedrali’nin bir diğer önemli bölümü Giorgio Vasari’nin Last Judgement (Kıyamet Günü) freskidir.
Katedralin kubbesi görülmeden geziyi tamamlamak olmamalı… Kubbeye katedralin dışından girilir. Kubbeye çok sayıda merdiven tırmanılarak çıkılır. Ama şehrin manzarasını görmek için değer… Kubbede ayrıca cehennem ve kıyamet günlerini temsil eden resimlerde bulunmakta…

3)Vecchio Sarayı

Vecchio Sarayı 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile kale görünümü veriyor. 1298-1341 yıllarında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir.
Yapı 1872’den bugüne kadar belediye sarayı olarak kullanılmıştır. Sarayın sahip olduğu Torre d’Arnolfo’dan (kule) görkemli şehir manzarasını seyre dalabilirsiniz. Adını 500 üyesi olan konseyden alan Beş Yüzler Salonu’ndan içeri girerek Michelangelo’nun adeta insanı büyüleyen Zafer heykelini görebilirsiniz. Bu salonun süslemeleri Vasari’ye aittir. İkinci kata çıktığınızda Vasari’nin hava, su, toprak ve ateşi betimlediği Elementler Odasını görebilirsiniz. Yine bu katta yer alan Leylaklar Odası’nda bulunan Donetollo imzalı “Judith ve Holofernes” eserini mutlaka incelemelisiniz. Sarayda ayrıca Verrochio’nun bronzdan yapılmış “Yunuslu Potto” çeşmesi görülmektedir.
Vecchio Sarayı’nı kendiniz gezebileceğiniz gibi rehberli turlar da yapılmaktadır.

4)Bargello Müzesi

Palazzo del Popolu (Halk Sarayı) olarak bilinen Bargello Müzesi 1255 yılında inşa edilmiş Floransa’daki en eski devlet binasıdır.
Michelangelo’nun Roma şarap tanrısı Bacchus heykeli, çocuk İsa ve Meryem’in bir madalyon içerisinde tasvir edildiği Pitti Tonda rölyefi,ünlü Romalı asker ve politik lider Brutus büstü ve 1.46 metre uzunluğundaki Apollo heykeli müzede sergilenmektedir. Donatello’nun Davud (David) adlı heykeli de müzede yer almaktadır.
Müzede iyi bir seramik koleksiyonu da bulunmaktadır…

5)San Marco

San Marco’da bir kilise ve manastır bulunmaktadır. Manastırda Michelozzo tarafından inşa edilmiş kütüphanede bulunan meşhur el yazması koleksiyonda yer almaktadır.
San Marco’ya Giovanni Pico della Mirandola ve şair Angelo Poliziano’nun bulunduğu önemli kişiler gömülmektedir.

6)Accedemia (Floransa Güzel Sanatlar Okulu)

Accedemia,1562 tarihinde Medicilerin isteği üzerine Giorgio Vasari’nin de içinde bulunduğu üç kişilik bir ekip tarafından kurulmuştur.Bu üç sanatçının ortak özelliği; Behaviorism (Davranışçılık)akımının kurucuları ve temsilcileridir.
Avrupa’nın ilk çizim akademisidir Accedemia.1784 yılında Floransa’da ki tüm sanat okulları Accedemia’ya bağlanmıştır. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun şaheseri Davut Heykeli 1873 yılından beri burada sergilenmektedir.

7)Santa Croce Bazilikası

Floransa’nın en önemli tarihi güzelliklerinden birisidir. Orjinal adı “Basilica di Santa Croce” olan bu tarihi güzellik Türkçe’de Kutsal Haç Kilisesi olarak anılmaktadır.
Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi gibi ünlü İtalyanlar burada gömülüdür. Bu sebeple “Tempio dell’ltale Glorie (İtalyanlar Övünmeler Tapınağı) olarak da anılır.
Medici Şapeli’nde Andrea della Robbia’nın eserleri görülebilmektedir

FLORANSA MUTFAĞI

Dünyanın en zengin mutfaklarındandır İtalyan Mutfağı… İtalyan Mutfağı basitliği ve minimalizmi önemser. Çoğu yemeklerde 4-8 arasında malzeme vardır. Hemen hemen her yemeğe zeytinyağı konulur.
Peynir türleri ve şaraplar İtalyan Mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Kahve özellikle espresso da İtalyan Mutfağında önemli yere sahiptir.
Kahve tüketilen yerlere “bar” bunun dışında kalan restoranlara “ristorante” lokantalara “trattoria” denir. İtalyanca’da makarnalar “pasta” kelimesiyle ifade edilirken İtalya’nın deniz ülkesi olması deniz ürünlerine özellikle de kabuklulara önemli yer tutar. Makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da tüketilmektedir.
“Pizzeria” adı verilen pizzaların hemen hemen hepsinde dilimle satılan odun fırını pizzası bulmanız mümkündür. Meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto ve lazanyada vardır. Tatlı olarak tabii ki Tiramisu yer almaktadır.
Az pişmiş Floransa Bifteği de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden…

 

                                                                                            Rekreatif Haber – Nur Zir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here