Eski Balıkçı Köyü Yeni Gizemli Ada:

Sveti Stefan Island:

Balkanların gözdesi, Güneydoğu Avrupa’da yer alan Karadağ Cumhuriyetinde bulunan Sveti Stefan Adası konumuyla dikkatleri üstüne çekiyor.
Osmanlıdan bir çok eser bulunduran Karadağ kendi tarihinden izler bulmak ve denizin tadını çıkarmak için oldukça uygun bir rota…
Sveti Stefan Adası da Karadağ’a bağlı olan bir kasaba.Tarihi çok eski yıllara dayanan ve 15.yüzyılda bölgeyi korsanlar ve düşmanlardan korumak için kurulan bir askeri üs bölgesi aslında. 16.yüzyılda balıkçıların adaya yerleşmesiyle ada ve çevresi gelişmeye oteller açılmaya başlıyor. Uzun süre balıkçı kasabası olarak balıkçılara ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın konuştuğu lüks otellerin olduğu bir ada:

Şimdilerde ise dünyanın konuştuğu lüks otellerin olduğu bir ada. Temiz plajıyla karadan bakıldığında görülen üzerinde geleneksel, turuncu kiremitli evler bulunan ada Turistlerin ilgi odağı.

Denizden çok adayı görmeye gelen turist sayısıda oldukça çok. Bununla birlikte genel olarak ülke ekonomisinin büyük bir kısmını turizm gelirleri oluşturuyor.
Ada Budva’nın merkezine 5 kilometre uzaklıkta otobüslerle ulaşım mevcut.
Adayı ünlü iş adamları, dünyaca ünlü sporcular, oyuncular da tercih ediyor.
Ada kara parçasıyla ana karaya bağlanıyor. Ama buradan yürümek istemeyen misafirler için teknelerin ulaşım sağladığı limanda mevcut.
Ama bu adanın kötü bir özelliği var. Adaya sadece otelde konaklayacak olan konuklar ya da özel mülkü olanlar girebiliyor. Özel mülkü olanların misafirleri ise onların davetleriyle adaya girebiliyorlar. Aynı şekilde adaya girmek için ada üzerindeki restoranlara rezervasyon yaptırmakta mümkün.
Ada üzerinde oldukça lüks otellerin yanı sıra küçük aile otelleri de mevcut. Ama yine de tatilini burada geçirmek isteyenlerin bütçelerinden önemli bir miktar ayırmaları gerekmekte.

Ada çevresi güvenlik:

Ana karadan orta noktaya kadar yaklaştığınızda güvenlik sizi durduruyor. Gerekli bilgileri alıp sizi içeri alıyorlar ya da adaya almadan geri döndürüyorlar.
Geri döndürülen turistler ise sadece karadan manzarayı izliyor.
Aynı şekilde kuzey ve güney plajları halka açık fakat giriş için ücret ödemek gerekiyor.
Ada’nın diğer plajları ise sadece adaya girenler tarafından kullanıma açık.
Yine de sadece seyretmek için görmeye değer bir ada.. Uzun yıllardır var olan ve kendine ait bir havası ruhu olan birbirine yakın kiremitli evleri yemyeşil ağaçları karadan bile farklı bir his uyandırıyor .
Adayı ziyaret ederseniz ve vaktiniz kalırsa kendi kültürümüzden, Osmanlının izlerini taşıyan başkenti Podgorica’yı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

                                                                                 Rekreatif Haber – Büşra Bayrak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here