Her ülke, toplum olarak geçirdiği seneler içerisinde kendine ait bir bilinç ve buna bağlı olarak da belli özellikler geliştirir. Bu sayede o insanları daha kolay tanırız. Bunların yanı sıra bir de gelenekler vardır ki, o kültüre anlam katar. Elbette bu geleneklerin her zaman mantıklı olmasını bekleyemeyiz. İşte daha önce hiç duymadığınız ve dünyanın en ilginç gelenekleri.

 Paraguay

Orta Çağ Avrupası’ndaki parlak zırhlarıyla düello yapan şövalyelerin öykülerini hepimiz okumuş, resimlerini hepimiz görmüşüzdür. Eğer bu tarihi dokuyu 21.yüzyılda hissetmek istiyorsanız Paraguay’a kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Çünkü ülkede insanlar hâlâ düello yapıyor. İlginç, sıra dışı ve biraz da ürkütücü bir gelenek olarak görülebilir. Ya da belki sizin hayallerinizi bu süslüyordur.

İzlanda

İzlanda’nın, belki de dünyanın en tuhaf yasası bu olabilir. Çünkü İzlanda’da köpek beslemek yasak! Türkiye’de bazen apartmanlarda yasak olarak konulan bu uygulamanın İzlanda’nın başkenti olan Reykjavik’te geçerli olması nasıl olup da hayvanseverleri harekete geçirmiyor hayret. Tabii bu kanun, hayvanların doğal ortamlarından uzaklaştırılıp kısıtlı alanlarda yaşatılmasını engellemek adına da yapılmış olabilir.

Dünyanın En Tuhaf Gelenekleri

Hindistan

Hindistan renkli insanlar ve renkli hayatlarla dolu çok ilginç bir ülke. Doğal olarak gelenekleri de bir o kadar ilginç. İşte bu gelenekler arasında öyle biri var ki kesinlikle o insanların renklerini ortaya çıkarıyor. Holi festivali adı verilen geleneksel bir festivalde herkes üzerine beyaz kıyafetler alıyor ve sanki ‘kendin pişir kendin ye’ tarzı bir etkinlik gibi eldeki toz boyalar karşıdaki insanların üzerine atılıyor. Böylece beyaz elbiseler renk katılmış oluyor. Kulağa eğlenceli gelmiyor mu?

 Kolombiya

Kolombiya’da evlilikle ilgili oldukça tuhaf bir gelenek var. Bir çift evlendiğinde, gelinin annesi de ilk gecelerinde onları yalnız bırakmıyor ve gelinle damadın ilk ilişkilerine yatağın kenarından izliyor. Daha ne kadar tuhaflaşılabilir?

Hindistan

Hindistan’dan tuhaf fakat bu sefer renksiz bir gelenek daha. Hindistan’da gündelik temizlikçi olarak çalışan kadınlar, gittikleri evde yaşayan bekar erkeğin cinsel ihtiyaçlarını da gidermek zorunda.

Laos

Laos’da İngilizler’in aşırı tutucu diyebileceği bir gelenek söz konusu. Bir fetişten yola çıkılarak mı böyle bir karara varılmış bilinmez ama burada kadınların ayaklarını herhangi bir surette göstermeleri yasak. Çünkü ayakların tahrik edici olduğuna inanılıyor.

Guam

Burada Türkiye’de bilinenlerin tam tersi faaliyet hâlinde. Guam’da bir bakirenin evlenmesi kabul edilebilir bir şey değil. İşte tam da bu yüzden buradaki genç kadınlar evlenmeden önce bekaretlerini para karşılığı bozduruyorlar.

 İngiltere-Liverpool

İngiltere’nin bu asil ve zengin kentinde, eğer bir mağazanın vitrini karşısında çocuklar varsa vitrinle ilgilenen kişi bir mankenin üzerine kıyafet giydiremez ya da kıyafetlerini çıkaramaz.

Çin

Evlenecek çiftin erkek tarafı nikah öncesi bir astrologla görüşür ve ikili hakkında sorular sorar. Astrolog bu istek doğrultusunda çift için bir harita çıkarır ve bu harita damadın ailesince beğenilirse erkeğin doğum saat ve tarihi eklenerek kız tarafına gönderilir, aynı şeylerin onların da yapması istenir. Kız tarafına verilecek önemli hediyeler arasında ülkenin kültürünün mühim bir parçası olan çay da vardır. Düğün töreni öncesi yatağı hazırlayan kişi tahmin edilenin aksine erkektir, damattır. Bu hazırlık çerçevesinde yatağın üzerine portakal gibi meyveler ya da fıstık gibi kuruyemişler konulur ve çocukların burada oturmasına izin verilir. Çünkü çocuklar çiftin üretkenliğini, doğurganlığını temsil eder. Klasik beyaz gelinliğin yanı sıra gelin kırmızı bir duvak örtmek ve kırmızı ayakkabı giymek zorundadır. Çin’de yedinci ayın son on beş gününde evlenilmez çünkü bu dönemde cehennem kapılarının sonuna dek açıldığına ve burada sıkışmış kötü ruhların dışarı kaçtığına inanılır.

Dünyanın En Tuhaf Gelenekleri

 İsrail

Yahudiliği benimsemiş olan ülkede düğün gelenekleri de din doğrultusunda yapılır. Düğün töreni öncesi gelin ve damat, içinde cam kırıkları olan bir örtüye basar. Bu durum, Kudüs’teki ilahi tapınaklarının kaybolmasını temsil ettiğinden bir gelenek olarak süregelmektedir. Kırılan camlar aynı zamanda hayatta hem mutlulukların hem de üzüntülerin yaşanabileceğini sembolize ediyor.

 İskoçya

İskoçya için ilginç bir gelenek daha! İskoçya’da düğünden bir önceki gece gelin ailesinin arasına oturuyor ve ayaklarını uzatarak herkesin onları yıkamasını ister. Bu geleneğin anlamı, yeni evlenecek çiftin evlilik yolunda temiz adımlar atması. Gelinin ayaklarıyla ilgili ilginç bir tüyo daha. Düğün sırasında gelin ayakkabısının (her iki tekin de) içine bozuk para koyar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here