Kültürel miras şehri olarak günümüzde koruma altında bulunan Ohri tarihi yapıları ile dikkat çekiyor. Ohri Kalesi’ne (diğer adıyla Samuel Kalesi) nasıl giderim? Ohri Kalesi nerededir? Bu tarihi yapılardan biri de bütün ihtişamı ile mükemmel manzaraya sahip olan Ohri Kalesi. Ohri Kalesi bu yerde bulunan Ohri Gölü üzerinde yürüyerek de ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor. İşte bütün detayları ile Ohri Kalesi.

Ohri Kalesi’nin diğer adı Samuel Kalesi

Ortaçağ’da hüküm sürmüş Samuel tarafından temelleri atılmış bu kalenin. 10. yüzyılın başlarında Çar Samuel’in egemenliği sırasında 1. Bulgar İmparatorluğu’nun da merkezi yine burası olarak biliniyor. Ohri Kalesi’nin her yeri gören bir konumda bulunması ve yüksekte yer alması her gelen medeniyetlerin yönetim merkezini burası yapmasına neden olmuştur. Aynı zamanda da yapılan kazı çalışmalarında ulaşılan bilgilere göre Makedonya Kralı 2. Philip tarafından M.Ö. 4. yüzyılda eski bir surun üzerine de yapılmış olabileceğine dair bilgi edinilmiştir.

Kuzey Makedonya’ya geldiğinizde bu kaleyi de gezmeden gitmeyin. Bu kale çevresini sarmalayan surların yapımı binlerce yıl ötesine dayanıyor. Surlar içerisinde eski Osmanlı evlerini de görmek mümkün. Yokuşu takip ederek çıktığınızda ise kaleye ulaşabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarından geçerek kaleye ulaşabileceksiniz.

Ohri Kalesi’nin Önemi

Kale, şehrin savunmasını barındıran en önemli yer olmuş. Bu yüzden Osmanlı Devleti bu kalenin yapımına ve geliştirilmesine de önem vermiş. Kale içerisinde halkın evleri ve yaşantısını keşfetmek mümkün. Evlerin manzarası da Ohri Gölüne bakıyor. Günümüzde 12 bin kişi burada yaşıyor. UNESCO’nun koruması altında bulunuyor bu bölge. Eskilerde Makedonlar ve Türkler burada beraber yaşarmış. Balkanların incisi takma adını Ohrid  bu tarihi eserleri ile hak eden bir şehir.

Bu şehre vizesiz gelebilir bu güzellikleri keşfedebilirsiniz sizde. Kuzey Makdeonya’ya seyahat etmek isteyen herkes vize almadan uçuşunu buraya yapabilir. Vize almak seyahatlerde büyük maddi kayıplara neden olurken vize istemeyen ülkelere seyahat ettiğiniz taktirde bu kazanç size daha fazla yeri keşfedilme imkanı sağlamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Ohri Kalesi

Fatih Sultan Mehmet burayı fethettikten sonra Ohri altın çağını yaşıyor. Kanuni Sultan Süleyman da Rumeli’nin sancağını yine bu kaleyi ilan ediyor. Çevresindeki birçok yapıyı ise Osmanlı egemenliği altında iken kazanıyor kale. En güzel çağları da zaten bu zamana denk geliyor.

Tertemiz havası ve muhteşem manzarası ile kesinlikle görülmeye değer bir kale Ohri Kalesi.

Ohri Kalesi’ne Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ohri Kalesi’ne giriş için kişi başı ödenecek ücret 1,5 Euro. Bu ücreti ödeyerek bütün kaleyi gezebilir medeniyetlerin bıraktığı izleri keşfedebilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here