Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı:

Kızılcahamam Soğuksu Milli parkı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir. Park 1956 yılında milli park ünvanı almıştır. Parkın Ankara’ya yakın olması Ankara’da yaşayan misafirlerine avantaj sağlamaktadır.

Milli Park Hakkında:

Parkın bulunduğu arazi volkanik bir arazidir, bu nedenle içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Bu kaynaklar kaplıca turizmine katkı sağlamakla birlikte parka çok sayıda müşteri çekmektedir. Parkın büyük bir çoğunluğu ormandan oluşmaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde Karaçam, Köknar ve kızılçam ağaçları bulunmaktadır. Parkın 250 hektarlık alanı ise açık arazi şeklindedir.

Park içerisinde soyu tükenmekte olan bazı kuş türleri koruma altına alınmıştır. Parkın içerisinde bir de üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu bölgede keklik, şahin, sülün ve bıldırcın gibi bazı hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda parkın içerisindeki koruma alanında kara akbaba adındaki soyu tükenmekte olan yırtıcı kuşlarda yer almakta ve korunmaktadır. Kara akbaba kuşunu gözlem evinden görme şansınız bulunmaktadır.

Kuş ve kuş türlerinin çok sayıda yer aldığı parkın içerisinde aynı zamanda yaban domuzu, çakal, boz ayı gibi hayvanlara da yer verilmiştir. Flora yönünden daha önceki zamanlarda çok zengin olan park, zaman içerisinde küresel ısınmadan az da olsa etkilenmiştir. Parkın içerisinde otel, gazino gibi alanlarda yer almaktadır.

Milli parkın kuzcapınar ve uzunkavaklı mevkii arasında kalan bölümde günümüzden  15 milyon yıl önceye ait ağaçların fosilleri yer alır ve taşlaşmış ağaç orman ya da silisleşmiş ağaç fosilleri adıyla tanınırlar.

Soğuksu milli parkı manzara seyir terasları:

Soğuksu milli parkı içerisinde çevre yolu boyunca uzanan tepe noktalarında, gelen ziyaretçilerin bu güzel manzarayı seyretmeleri için dört farklı noktada, manzara seyir noktaları yapılmıştır.

Birinci seyir terası: Harmandoruk Tepesinin hemen yanında yer alan büyük seyir terasıdır. Milli parkın güneyinden kuzeyine doğru bir manzaraya sahiptir.

İkinci seyir terası: Çevre yolu üzerinden devam edildiğinde Tolu belen tepesinin hemen alt kısmında yer alır. Milli parkın batısından doğusuna doğru bir manzaraya sahiptir.

Üçüncü seyir terası:  Karaseki mevkiinde yer alır. Milli parkın batı kısmındaki orman dokusuna hakim bir manzaraya sahiptir.

Dördüncü seyir terası: kayabelen tepesinin alt kısmında yer alır. Kara akbaba gözlem evinin üst kısmında yer almaktadır. Bu bölgede kara Akbabaları uçarken izleme şansınızda olabilir.

Kızılcahamam Dağ Lalesi:

Soğuksu milli parkı Eğribelen ve Samrı Tepe civarındaki bazı özel kayalar içinde gelişebilen ve endemik bir tür olan Kızılcahamam lalesi sadece nisan ve mayıs aylarında çiçek açar.

Soğuksu milli parkında nereleri görmeliyiz?

1-Kara Akbaba Gözetleme ve Besleme İstasyonu

2-Fosil Ağaç Bölgesi

3-Atatürkün altında dinlendiği Atatürk çamını

4-Ziyaretçi Tanıtım Merkezini

Bu saydığım yerleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Kamp severler için güzel bir fırsat:

Orman Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra parkın içerisinde kamp yapma şansınız da mevcuttur. Doğanın içinde harika bir gece geçirmek kamp severler için çok güzel bir fırsattır.

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti:

Girişler ücretsizdir.

Soğuksu Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir. Parka 527 numaralı EGO otobüsü ile gidebilirsiniz. Soğuksu milli parkı girişi durağında inerseniz parkın önünde inersiniz.Parka, aracınız ile Ankara-İstanbul yolundan kolaylık ile ulaşabilmektesiniz.

Adres: Sazak Mahallesi, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, 06890 Kızılcahamam/Ankara

 

                                              Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here