Adım Adım Eskişehr’i Geziyoruz

Medeniyetler şehri Eskişehir öğrencilerinde gözde şehri unvanıyla gezilmek için güzel bir tercih ve siz değerli ziyaretçilerini ağırlamak içinde bir o kadar hevesli.

İsim Sırrı

Şehir isimleri, geldikleri kültüre dair pek çok sırrı da içinde barındırıyor. Yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu topraklar, üzerinde yeşeren medeniyetlerin izlerini hem tarihi kalıntılarla, hem de şehir isimleriyle günümüze taşımış.
Şehrin antik adı, şimdiki haline pek benzemeyen Doylaion’dur. 1080 yılında Türk egemenliğine giren kent, daha sonra 1175 yılında Bizans İmparatorluğu tarafından geri alınmıştır. Türk hükümdarı Kılıçarslan şehri Bizanslardan tekrar aldığında ona “bizim eski şehrimiz” anlamına gelen Eskişehir adını vermiştir.
Değişen yüzüyle mutlaka görülmesi gereken Eskişehir, bulundurduğu üniversite ve konumu itibariyle pek çok öğrenciye ev sahipliği yapan ve yine öğrencilerin günü birlik kaçamakları içinde oldukça elverişli.
Türkiye’de hem ucuz hem keyifli bir tatil yapabileceğiniz yerlerden olan Eskişehir’i yeni rotanız olarak belirlerken yazımızdan faydalanmanız dileğiyle iyi geziler.

Eskişehir’e Ulaşım

Ankara ve İstanbul’dan yüksek hızlı tren imkanı sunan bu şehir ulaşım açısından oldukça elverişli. Bu nedenle ziyaretçi sayısı da günden güne artmakta.
İstanbul’dan yaklaşık 3 saat süren bir hızlı tren yolculuğu var iken biz Ankara’dan 1 saatte Eskişehir’e ulaşıyoruz.
Yolculuğumuz bakım nedeniyle Eryaman garından başlıyor koltuklarımıza yerleşip arkamıza yaslandıktan sonra yeni bir yolculuğun heyecanı ile beklerken tren çoktan hızlanıyor konforlu ve gerçekten hızlı yolculuk siz camdan dışarıyı izlerken etrafa bakarken bitmiş bile. Gerçekten Eskişehir’e mi geldik diye şaşkınlık ile trenden iniyoruz.

Eskişehir Gezi Rehberi

Tren garı şehrin merkezinde olduğu için gayet şanslıyız. Gezi programımız yürüme mesafesindeki yerleri keşfetmekle başlıyor. İlk olarak Espark ve önündeki eski kiremit fabrikasında kalan uzun baca dikkatimizi çekiyor. Ardından merkez çarşısına yürüyor ve porsuk çayına ulaşıyoruz. Biz yürümeyi tercih etsek de şehrin tramvay ile döşenmiş olması da şehir içi ulaşımını oldukça rahat kılıyor. En uzak mesafeye yarım saatte ulaşım sağlanıyor buda ufak bir hatırlatma ve rahatlatma olsun.

Adalar ve Porsuk Çayı

Sakarya ırmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’in doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Porsuk Çayı’nın kuzey tarafında Tepebaşı ilçesi, Güney tarafında ise Odun pazarı ilçesi bulunmaktadır. Porsuk çayının ön önemli ve en çok bilinen kolu şehrin merkezinden geçen ve şehre Venedik tadı katan ve halk arasında Köprübaşı veya Adalar olarak adlandırılan bölgedir.
Porsuk çayı şehrin ortasında uzun bir çay ara ara birbirinden farklı köprüler ile adaları birbirine bağlıyor. Çay kenarında cafeler restoranlar büfeler mevcut aynı zamanda Eskişehir de konaklamak isteyenler için şehir manzaralı otellerde bulunuyor. Yürümeyi seven turistler için oldukça güzel bir yürüyüş alanı. Yanında banklar ile dinlenirken çayı izlemek içinde sizlere fırsat sunuyor. Türkiye’nin Venedik’i olarak bilinen bu çayın etrafında dolaşıp birkaç fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam ediyoruz.
Porsuk Çayı üzerinde yapılan bot turlarını da unutmayalım. Hafta içi her gün 13:00 – 19:00, hafta sonları ise 13:00 – 20:00 saatleri arası Köprübaşı – Tülomsaş arasında yapılmaktadır. Bot turlarının kişi başı ücreti yalnızca 1,5 TL’dir .Ayrıca Porsuk üzerinde her gün saat 10:00 – 13:00 saatleri arasında özel turlar yapılmaktadır. Özel turların kişi başı katılım ücreti ise 3 TL’dir. Dilerseniz Esbot yerine Gondol keyfi de yaşatabilirsiniz. Gondol turları tur başı 15 TL’dir. Gondollara 3-4 kişi beraber binebilir. Bu farklı deneyimi yaşamadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Şelalepark

Porsuk çayının ardından şehri daha güzel görebilmek için gözümüzü yükseklere çeviriyoruz ve kendimizi tamda istediğimiz güzellikte bir yerde şelale parkta buluyoruz.buraya ulaşımı otobüs veya taksi ile yapmanız mümkün. Biz yürümeyi tercih edip çıktımızda manzaranın değerini daha iyi anlıyor ve biraz dinleniyoruz. Akşam manzarasını da hayal ederek şehri izliyoruz. Bu manzaraya doyum olmaz fakat şehir bizi bekler diyip çıktımız yokuştan kolay bir şekilde inip gezimize devam ediyoruz.

Odun pazarı

Odun pazarı bizi çok sıcak karşılıyor. Yürüyerek gezdiğimiz için birazda havanın verdiği soğukla hafif bir yorgunluk hissetmişken renkli evlerin güzel görüntüsüne dalıp fotoğraf çekiyoruz o sırada Tuğralı Konak sahibi Necdet Bey’in misafirperverliği ve daveti ile samimi bir sohbet esnasında çaylarımızı yudumluyoruz. Üzerimizdeki o hafif yorgunluk bu güzel davet ikram ve anılar ile uçup gidiyor. Yazı sanatı ile uğraşan Necdet Bey aynı zamanda hediyelik eşya satışı yapıyor. Güleryüzlü insanlar güzel anılar bırakıyor Necdet Erduran da bizi çok memnun etti.
Odun pazarı gezimiz devam ediyor aradığımız tüm müzeler bu çevrede Kurtuluş müzesi, balmumu müzesi, lületaşı müzesi müze ziyaretlerimizi de yaptıktan sonra buradan da ayrılıyoruz.

Sazovaparkı Masal Şato

Masal Şatosu’nda ziyaretçilerin bilet alarak seanslara katılabildiği 3 farklı tur bulunmaktadır. Bu turlar; Gizemli Yolculuk, Masal Masal İçinde ve Bir varmış Bir Yokmuş turlarıdır. Pazartesi kapalı olmakla birlikte girişler yapılmaktadır. Masal Şatosu Nasreddin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan’ı çocuklarla buluşturup Türk Kültürü masallarını, fıkralarını, hikayelerini ziyaretçilere tanıtıyor, eğlenceyle eş zamanlı kültürel, sosyal gelişimi ve bilinçlendirmeyi bir arada sunuyor. Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır.

Masal Şatosu Kuleleri
GALATA KULESİ – İstanbul
BURGULU KULE – Amasya
SİNDRELLA KULESİ – İstanbul
KIZ KULESİ – İstanbul
ADALET KULESİ – İstanbul
ULU KULE – Mardin
ÇAN KULESİ – Diyarbakır
YİVLİ KULE – Antalya
Her bir kule özel olarak yapılmıştır.

Masal şatosu neredeyse Eskişehir’in sembolü olarak görülüyor gelen turistler burayı ziyaret etmeden Eskişehir’den ayrılmak istemiyor. Bizde bu güzel şatonun büyüsüne kapılıp birer masal kahramanı misali geziyoruz. Böylesine bir güzellik karşısında etkilenmemek mümkün değil. Her ziyaretçisine farklı bir kahramanı hissettirdiğine eminim özellikle de çocukları için oldukça güzel bir yer.
Sazova parkında masal şatosu dışında Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Türk Dünyası Bilim, Kültür Merkezi, Esminyatürk, amfi tiyatro, çeşitli oyun parkları, kafe, restoranlar ve hediyelikciler park içerisinde görebileceğiniz önemli noktalardan.

Barlar Sokağı

Barlar sokağını gündüz görenler burası da neresi diye düşünür sessiz sakin kimsesiz. Ben onlara birde gece görün diyorum ışıklanmış her tür müzik bir arada insanların gülüşleri davetkar seslenişler arasında yürümek bile size farklı duygular yaşatıyor. Eskişehir bizi gündüz ayrı gece ayrı etkiliyor deli dolu yaşanılası var bu şehrin her karesi farklı güzel her anı farklı heyecanlı.
Gezimiz burada sona eriyor tren saatimize kadar vakit geçirmek için çarşıya dönüyoruz.sevdiğim bir yorgunluk var üzerimde yeni yerleri görmüş olmanın verdiği mutluluktan dolayı seviyorum bu yorgunluğu.
Kazandığınız en güzel değerlerdendir yeni yerler keşfetmek iyi ki gezerek öğreniyoruz size de biraz olsun yardımcı olabilmek gerçekten hoş bir duygu . yeni keşif ve yazılarda görüşmek üzere. Hoşçakalın..

                                                                       Rekreatif Haber – Rabia DEDEOĞLU

Reklam

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here