Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’da bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek ‘Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ Aspendos Antik Tiyatro’da yapılacak.

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden (ANTDOB) yapılan açıklamada, Türkiye’nin ilk opera, bale festivali olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin 23 Ağustos- 4 Eylül 2017 tarihlerinde düzenleneceği kaydedildi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Giuseppe Verdi’nin bestelediği ‘Aida’ operasıyla 23 Ağustos’ta başlayacak.

Yerli ve Yabancı Solistler Sahnede Olacak

Varna operası başrejisörü Kuzman Popov’un rejisiyle yerli ve yabancı solistler de sahneye çıkacak. Orkestra şefliğini Borislav Ivanov’ın üstlendiği Aida’nın ilk temsilinde yabancı solist sanatçılar, Viyana Devlet Operası’ndan Kamen Chanev, Varna Operası’ndan Dimitrinka Raycheva, Bolşoy Tiyatrosu’ndan Agunda Kulaeva ile solist sanatçılar Murat Güney, Engin Suna, Şafak Güç, M. Burak Pektaş, Arzu Aydoğdumu sahneyi paylaşacak.

Aida’nın ikinci temsilinde ise Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçıları sahneye çıkacak. 25 Ağustos’ta sahnelenecek temsilin solistleri M. Koray Damcıoğlu, Nurdan Küçükekmekçi, Stare Çelebi, Alaaddin Ataseven, Şafak Güç, Engin Suna, M. Burak Pektaş, A. Zişan Damcıoğlu’dan oluşuyor. Orkestra şefliğini ise Alexandru Samuil üstleniyor.

‘Uyuyan Güzel’ Sahneye Taşınacak

Festival kapsamında 28 Ağustos Pazartesi günü İstanbul Devlet Opera ve Balesi ‘Uyuyan Güzel’i, Pyotr İlyiç Çaykovski’nin müzikleri eşliğinde sahneye taşıyacak.

4 Eylül Pazartsi günü kapanış töreninde ise Rusya’dan festivale katılan Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, ‘Şehrazat/Chopınia/Poloveç Dansları’ üçlü dans gösterilerini sunacak. Michael Fokin’in koreografisini Andris Liepa sahneye koyacak.

Festivalin tüm gösterimleri saat 21.00’da başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here