Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu topraklarda yaklaşık iki asırdır vermekte olduğumuz milli kültürel bağımsızlık mücadelesinin en önemli isimlerinden birisi, en kilit isimlerinden birisi hiç şüphesiz Necip Fazıl’dır.” dedi.

Bakan Numan Kurtulmuş, Necip Fazıl’ın, Batı’ya karşı kendi kökleri üzerinde yükselmenin kendi medeniyetinin değerlerini önemsemenin, kendi milletini ve medeniyetini sahiplenmenin önemli isimlerinden birisi olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu salonda bulunanların, birçoğumuzun fikri, siyasi gelişmesinde önemli katkısı olan unutulmaz isimlerden birisi Necip Fazıl. Mücadeleyi, kendi inancı ve davası yolundan dik durmayı, mücadeleden vazgeçmemeyi, hiçbir şekilde güçlü olsalar bile haksız olanların karşısında boyun eğmemeyi bize öğretti.

Türkiye’nin milli kültürel mücadelesinin altın halkalarından birisini oluşturan Necip Fazıl’ların vermiş olduğu bu mücadele bugün büyük oranda başarıya uğradı. Nice zulümleri görmüş olan bu coğrafyada artık Türkiye sadece kendi insanlarına değil bütün dünyaya da kula kul olmamamın ne olduğunu, zalimin karşısında boyun eğmemenin ne demek olduğunu öğretti.”

Kudüs’e değinildi

Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Ben bu vesileyle özellikle son günlerde yaşadığımız olaylar karşısında milletimizin ve ümmetimizin hassasiyetlerine birinci derece sahip çıkarak, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kararlılığını ortaya koyması ve bu anlamda ABD’nin yanlış kararı, İsrail’in de Filistin’i işgal etme teşebbüslerine karşı dik duruşu dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız’a milletimiz adına şükranlarımızı,  minnettarlığımızı ifade ediyorum.

Üstad Necip Fazıl’ın şiirlerini karşısında okuyan Tayyip Erdoğan, bugün Üstad’ın söylemiş olduğu ‘Bir gençlik arıyorum’ manzumesinde ne söylediyse, eserlerinde neyi anlattıysa, dik durmayı nasıl tarif ettiyse, zalimin karşısında boyun eğmemeyi nasıl öğrettiyse onları çok iyi özümsediğini bize gösterdi.”

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here