Yurtdışına gezi yapıp, görmemiz, keşfetmemiz gereken birçok ülke ve kültür var. Çoğu insan için yurtdışına çıkmak oldukça zahmetli ve maliyetli bir eylem gibi görünse de artık birkaç ufak tüyo ile hem hayallerimizdeki şehirleri gezmek hem de geziyi oldukça ekonomik bir hale getirmek mümkün.

1.Erken Rezervasyon

Listenin başında dilediğiniz dönemde ve zamanda yer bulabilme yolu olan erken rezervasyon var.Erken aldığınız oda veya ulaşım biletlerinin fiyatları diğerlerine göre yüzde 15 ila yüzde 50 arasında daha düşük fiyattadır. Kampanyaları takip etmek, eğer kampanyalar başlamamışsa bir süre beklemek ve 7-9 ay önceden almak sizin için fazlasıyla yararlı olacaktır.

2.Düşük Sezon

Sezonları takip etmek de ekonomik bir tatil için önemli. Yazın tatil sezonu olduğu için fiyatlar diğer sezonlara göre iki katına kadar çıkmaktadır. Bu yüzden düşük sezonda tatil yapmak hem bütçenize faydalı olacak hem de sizi gereksiz kalabalıktan, turistik yerlerde ki uzun kuyruklardan uzak tutacaktır.

3.Düşük Maliyetli Ulaşım

Ulaşımda ilk akla uçak gelir fakat alternatif ulaşım araçlarını unutmamak da oldukça önemli. Uçak ile seyahat etmek istiyorsanız dünyanın birçok yerinde 15$ ila 20$ kadar düşmüş fiyatlarla karşılaşmaktayız. Diğer yandan aceleniz yoksa fazlasıyla ekonomik olan tren, otobüs, deniz ulaşımını da tercih edebilirsiniz. Eğer macera sever biriyseniz otostop en iyi alternatiflerden biri olabilir.

4.Ucuz Konaklama

Konaklama gezi yaparken en önemli noktalardan biridir. Ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız otel yerine hotel daha iyi bir tercih olacaktır. Bunun için internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bir başka tercih ise “couchsurfing” gibi sitelerdir. Bu sitelerde hem arkadaş edinebilir hem de gittiğiniz yerde ücretsiz konaklama sağlayabilirsiniz. Tabi bir maceracıysanız kamp kurmak aklınız bir köşesinde dursun.

5.Şehiriçi Ulaşım

Gittiğiniz şehrin tadını çıkarmak ve tanımak için en iyi tercih şehri dolaşmaktır. Yorulduğunuz zaman ise bir taksiye atlamak yerine yerli halkın kullandığı ucuz toplu taşıma araçlarını tercih edin veya bir bisiklet kiralayın. Bir başka seçenek ise “carpool” yani ortak araç kiralama. Bu tercihle aynı yöne giden insanlar beraber araç kiralayarak masraflarını azaltırlar.

6.Beslenme

Gezi boyunca ekonomik bir tatilde marketler en yakın dostlarımız, restoranlar ise düşmanımızdır. Marketler dışında sokaklardaki büfeler ve yerli halkın gittiği pazarlar da ihtiyacınızı hem pratik hem ekonomik şekilde karşılamaktadır. İçecekler ise yurtdışında pahalı ve içecek şişeleri depozitolu. Bunun için yapacağınız şey ise şişeleri bir markette veya uygun makinede geri dönüşüme vererek depozitoyu almak. Böylece elinizdeki bu parayla alışverişinizi yapabilirsiniz.

7.Para Bozdurma

travel

Şehrin içindeki ve havayollarındaki döviz büroları komisyonla çalışıyorlar. Bu durumda gittiğiniz döviz büroları sizden farklı oranlarda para isteyebilir. Para bozdurma işlemini gerçekleştirebileceğiniz en güvenilir yol ise bankalardır.

8.Azla Yetin!

Taşınması zor olacak eşyalarınızı ve giymeyeceğiniz kıyafetlerinizi yanınıza almayın. Böylelikle havayollarında bagaj için ek ücret vermek zorunda kalmayacaksınızdır.

9.Turist Bilgilendirme Merkezleri

Her şehirde turist bilgilendirme merkezleri yer almaktadır. Gittiğiniz şehirde bu merkezlere uğrayarak şehirde en uygun konaklama ve ulaşımı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu merkezlerden alacağınız her şey dâhil kartıyla müzeleri ve ulaşımı ücretsiz karşılayabilirsiniz.

10.Tur Programı

Gezi boyunca eğer fazla zaman harcamak istemiyorsanız veya zamanınız kısıtlıysa yurtdışı tur programları sizin için ideal bir seçim olacaktır. Hem yeni insanlar tanıma fırsatı elde edersiniz hem daha ekonomik ve hızlı bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

GİZEM ÖZGÜL – REKREATİF HABER

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here