Rekreatif Haber


Uzakdoğu’da merhaba deyin
Modern Uzakdoğu yaşamının ve ihtişamlı yılbaşı kutlamalarının yanı sıra taze deniz mahsulleri ve egzotik meyveleri ile ünlü yerel lezzetleri deneyimlemek Uzakdoğu turunda yapılacakların yalnızca küçük bir kısmı. Gezinin ilk durağı olan Bangkok’ta dünyaca ünlü devasa Buda heykelleri ve Kraliyet Tapınağı geziliyor. Soğuk kış günlerinden kaçıp, yaz mevsimini doyasıya yaşayacağınız yılbaşı tatilinde, akvaryum berraklığındaki okyanuslarda yüzmek ise ayrı bir keyif. Tur kapsamında Pattaya’nın mutluluk veren iklimi ve huzurlu doğası da deneyimleniyor. Tatilbudur.com’un turu 28 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında 6 gece 7 gün sürüyor.

uzakdogu-turlari

Kültür sanat için Prag
Orta Avrupa’da hem romantizmi yaşamak hem de kültür turu yapmak isteyenler soluğu Prag’da alıyor. Yılbaşı ruhuyla baştan sona süslenmiş sokaklarda nehir yönünde yürüyüşler gerçekleştirmek ve Viltava Nehri’nin üzerindeki Charles Köprüsü’ne gitmek vazgeçilmezler arasında. Burası bölgenin en panoramik yeri… Etstur’un programıyla sanatın binbir çeşidine sahip Prag’da hoş vakit geçirmek, leziz yemekler tatmak mümkün.

prag

Ren ve Mosel’de nehir sefası
Ren ve Mosel nehirleri turu için tarih 28 Aralık. 7 gün olarak planlanan turun ev sahibi ise 5 yıldızlı deluxe nehir gemisi Jane Austen. Jolly Tur’un düzenlediği tur kapsamında İsviçre’nin kültür ve sanat başkenti Basel’de fondü tatmak, bir açık hava müzesi olan Strasbourg’da tarihi kent merkezini gezmek de yer alıyor. Colmar’ın kalbi olan Katedral Meydanı, Riquewihr’in masal evleri, Bernkastel ve Rudesheim da duraklar arasında. Romantik Ren olarak adlandırılan bölgeden geçilerek Lorelei Kayalıkları’nı, şatoları, yemyeşil üzüm bağlarını seyrederek Koblenz’e varılıyor. Bir tablodan farksız doğasıyla Cochem, Almanya’nın güzel şehri Köln de görülüyor.

772
Batı Karadeniz ve Safranbolu keşfi
Yılbaşına özel galanın da planlandığı Batı Karadeniz-Safranbolu turunda tarihin ve doğanın mirasları keşfediliyor. Jolly- Tur’un düzenlediği turda Amasra, Bakacak Tepesi’nden ve tarihi köprü üzerinden izleniyor. Safranbolu’daki duraklar ise şöyle: Eşsiz konaklarıyla eski bir Rum mahallesi olan Kıranköy, Ulu Camii, çağa karşı direnen mesleklerin belki de son mirasçılarının bulunduğu Semerciler, Manifaturacılar, Bakırcılar ve Demirciler çarşıları, 122 yaşındaki Kaymakamlar Konağı, görkemli Akçasu Kanyonu, öyküsüyle şaşırtıcı İzzet Mehmet Paşa Camii, gizemleriyle 370 yaşındaki Cinci Han, 353 yaşındaki Köprülü Mehmet Paşa Camii, Yemeniciler Arastası ve sivil mimarinin en iyi korunmuş örnekleriyle Yörük Köyü.

bati-karadeniz-safranbolu-turu-04

Özel bir coğrafya Kapadokya
Kapadokya turu için 28 Aralık, 29 Aralık, 30 Aralık ya da 31 Aralık’ı tercih edebilirsiniz. Jolly Tur’un yılbaşı galasını da içeren Kapadokya Turu iki gece sürüyor. Göreme Açık Hava Müzesi, Elmalı, Azize Barbara, Aziz Basileus, Çarıklı ve Tokalı kiliseleri, nefes kesici manzarasıyla Üç Güzeller, tarihi dokusuyla Mustafapaşa ya da diğer adıyla Sinassos ve Uçhisar Kalesi tur kapsamında gezilecek yerlerden sadece birkaçı.

kapadokya-balon-gezisi-1

Vizesiz Belgrad
Yılbaşı tatilinde çok fazla zamanı olmayanlar için 2 gecelik Belgrad turu bulunuyor. Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden Belgrad tarihi dokusu, özgün lezzetleri ve karakteristik mekanları ile öne çıkıyor. Vizesiz gidilebilen Belgrad, son dönemde en popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.

belgrad-3

Eğlence Amsterdam’da
Amsterdam hem kışın en çok yakıştığı hem de eğlencenin zirve yaptığı şehirlerden biri… Hal böyle olunca yılbaşı için de en ideal seçeneklerden biri oluyor. Etstur’un düzenlediği tur şehrin sokaklarında coşkulu havai fişek gösterileri, dans partileri ve eğlence odaklı bir kalabalık vaat ediyor.

stock-photo-beautiful-amsterdam-76796579

İtalya’da romantik gezi
Baştan başa İtalya turu, Roma’da 3 gece, Floransa’da 2 gece ve Venedik’te 2 gece olmak üzere toplam 7 gece olarak gerçekleşiyor. Şarkılara konu olan Portofino, dünyanın moda başkenti Milano, Pompei Antik Kenti, Como Gölü, Napoli ve Pisa Kulesi Jolly Tur’un düzenlediği tur sırasında görülebilecek yerlerden birkaç tanesi. Roma’da gezilecek yerler arasında Vatikan ve San Pietro Katedrali, Collosseum, Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri bulunuyor. Floransa programında ise Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Sanat Galerisi, Santa Maria del Fiore Katedrali, Sinyorler Meydanı var. Venedik’te ise San Marco Meydanı ve Kilisesi, Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Çan ve Saat Kulesi ve Büyük Kanal görülüyor.

foto6

Tuna’nın incisine yolculuk
Jolly Tur’un yılbaşına özel Budapeşte turu, 30 Aralık 2016 ila 2 Ocak 2017 tarihleri arasında 3 gece konaklamalı olarak düzenleniyor. Budapeşte’de Tuna Nehri’nin anıtsal köprüleri olan Erzsebet ve Zincirli köprüleri gezinin ilk durakları arasında. Parlamento Binası, Gellert Tepesi, Balıkçılar Kulesi, Andrassy Bulvarı, gezideki rotalardan sadece birkaçı. Macaristan’ın eski başkenti Esztergom, Macarların haklı bir üne sahip kasabalarından Visegrad ve sokaklarından ayrılmak istemeyeceğiniz kadar şirin bir kasaba olan Szentendre, Tuna Nehri’nin kıyılarında yeşeren şehirlerden biri olan Bratislava ile sanat ve saraylar şehri Viyana ziyaretleri de tura dahil.

tuna-kiyilari-budapeste

Barselona’da yıldızların altında
Gaudi’nin dokunuşları ile hayat bulan Barselona, müzeleri, mimarisi ve kıyı şeridi ile görenleri büyülüyor. Tatilbudur. com’un yılbaşına özel Barselona turu ile sokaklara ve meydanlara taşan eğlencelerin ardından şehirde sanat ve tarih dolu bir keşfe çıkılıyor. İspanyolların yılbaşı gecesi saat 12’de, 12 tane üzüm yeme geleneği, birçok mekanda uygulanıyor. Her bir üzüm tanesi bir ayı temsil ediyor ve üzümlerin iyi şans getireceğine inanılıyor. Tatlı üzüm taneleri daha şanslı ayları, daha ekşi olanlar ise daha az şanslı oldukları ayları temsil ediyor. 28 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında, 4 gece 5 günlük yılbaşı özel Barselona turu, Tatilbudur.com’da

barselona-gezilecek-yerler

Yunan tavernasında şenlik
Yılbaşında Selanik’e gitmek, tarihe tanıklık ederek farklı kültürlerin yeni yıl şenliklerine ortak olmak için iyi bir fikir olabilir. İzmir’e benzerliğiyle dikkat çeken Selanik’te kordon boyu yürüyüş yaparak manzaranın tadını çıkarmak ya da Yunan tavernalarında yılbaşı eğlencelerine katılmak mümkün. Tatilbudur.com, 30 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında 2 gece 3 günlük Selanik turu düzenliyor.

thessaloniki_view

Seçenek çok
Prontotour’un da yılbaşına özel Balkanlar, İtalya ve İspanya turları bulunuyor. Benelüks turuyla yılbaşını görkemli bir atmosferde karşılamak mümkün. İzmir çıkışlı Amsterdam turu da bulunuyor. Dubai, Beyrut, Lviv, Kiev, Sicilya, Londra, Moskova, St. Petersburg gibi tarihi ve kültürel kimliğiyle öne çıkan şehirlere turlar da var. Hindistan, Maldivler, Küba, Tayland ve Amerika gibi ülkeler paket turlarda yer alıyor.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here