Türkiye’nin Kış Turizmi Merkezleri Ukrayna’da Tanıtıldı

Türkiye’nin kış turizmi merkezleri Ukrayna’da tanıtıldı

Sonat Kerem / Kiev, 2 Ekim DHA – Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Çalıştayı düzenlendi.
Kapadokya, Kayseri ve İstanbul başta olmak üzere, kış turizminin tanıtımı için düzenlenen “Sınırsız Türkiye” adlı etkinlikte, Türkiye’den otelciler ile Ukrayna’daki tur operatörleri ve acenteler bir araya geldi.
Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) de katıldığı Çalıştay’da, Ukraynalı turizmciler Türkiye’deki kış destinasyonları hakkında bilgi aldı.
Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, DHA’ya yaptığı açıklamada, Ukrayna’da Türkiye’deki kültürel destinasyonların ön plana çıkarılmasının ve turist ziyaretlerinin yıl boyu sürekliliğinin sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.
Ukrayna’da Kapadokya’nın ve diğer kış destinasyonlarının tanıtımına yönelik son yıllarda yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığının altını çizen Yıldız, “Ukrayna, kültürel destinasyonlara çok önem veriyor. Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turistlerin yüzde 30’u İstanbul’a gidiyor. Ankara da ilk üçte. Kış destinasyonlarının taıtımına yönelik çalışmalar meyvelerini veriyor. Bu etkinlikte artık doğrudan otelciler ile acenteler buluşuyor” dedi.
Etkinliğin açılışında konuşan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna ile Türkiye’nin siyasi iş birliğinin yanı sıra insani ilişkilerinde de ciddi ilerleme olduğunu vurguladı.
İki ülke arasında karşılıklı turistik ziyaretlerin özellikle son üç yılda arttığını belirten Tezel, Kayseri ve Kapadokya’ya Ukraynalı turistlerin ilgisindeki artışa dikkati çekti. Büyükelçi ayrıca, Ukrayna’dan bu sene ilk defa bir tur operatörünün Kayseri’ye charter uçuşlarına başlamasının önemine işaret etti.

Kış Turizm Merkezleri

Kış evlere kapanıp kestane yemekten ibaret değildir. Soğuk günlerde pencere arkalarında saklanmak ya da dondurucu soğukta titreye titreye titreye yürümek kış mevsiminde yapacağınız en iyi aktiviteler değil. Kış günlerini fırsata çevirip, hiç beklemediğiniz kadar eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kış tatili fikrine birçok insan sıcak bakmasa da kışın tatil yapmak sandığınızdan daha eğlenceli olabilir.

Kış turizminde çok önemli potansiyele sahip bir ülkede yaşıyoruz ve kış bizim için çok eğlenceli bir mevsim olabilir. Peki Türkiye’de kış tatili nerede yapılır? Aslında çok da uzakta olmayan on kış turizmi merkezi hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri sizler için derledik. Kış tatili düşünenler için bu on merkezden birini seçmek hiç kolay olmayacak.

1.Erzurum, Palandöken

Palandöken 2466 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Merkezin en çekici özelliği hiç kuşkusuz dünyanın en uzun ve dik ikinci kayak pistine sahip olması. Başka önemli bir avantaj ise Palandöken Kış Sporları Merkezi şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta ve ulaşım çok kolay. Ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar sayesinde merkez popülaritesini her geçen gün arttırıyor. Meraklıları için hatırlatma, Erzurum önümüzdeki Şubat ayında EYOF 2017’ye ev sahipliği yapacak.

 

Uludağ hiç kuşkusuz Türkiye’nin en gözde kayak merkezi. Yatak kapasitesi ve tesis imkanları göz önüne alındığında ülkemizin en büyük ikinci kış sporları merkezi olan Uludağ’ın en önemli avantajı hiç kuşkusuz konumu. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” için tercih edilebilecek en doğru merkezlerden bir tanesi. Bunların yanı sıra Uludağ, renkli gece hayatı ve kışın kısa kaçamaklar yapmak isteyenlerin gözdesi olmasıyla ün kazanmış durumda.

uludağ

3.Bolu, Köroğlu

Köroğlu beyazla yeşilin muhteşem buluşması olarak anlatılabilir. Uzun kış sezonu ve kar kalitesi Köroğlu kayak merkezinin önemli avantajları olarak sayılabilir. Yeşil ve beyazın tadını çıkarmak isteyenler için Bolu hemen yanı başımızda.

köroğlu

4.Kayseri, Erciyes

Her düzeydeki kayakçıya hitap edebilecek pist çeşitliliğini sunabilmesi, yapay kar üretimi için gerekli su rezervinin bulunması ve havalimanına 25 dakikalık erişim mesafesinde olması Erciyes Kış Sporları Merkezi’nin güçlü yanları olarak sayılabilir.

5.Kastamonu, Çankırı

Ilgaz milli parkı içinde bulunan merkezin en önemli özelliklerinden bir tanesi gece de kayak yapılabilmesi. Kış turizminin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen merkez ziyaretçilerini bekliyor.

ilgaz

6.Kocaeli, Kartepe

İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta bulunan Kartepe doğası, pistleri, modern teleferik ve telesiyej sistemleriyle dikkat çekiyor. Yapay kar sistemlerini de bünyesinde bulunduran merkez İstanbul’a yakın kış tatili arayanlar için güçlü bir alternatif olabilir.

kartepe

7.Kars, Sarıkamış

Kristal karla kaplı muhteşem doğası Sarıkamış’a gelenleri kendine hayran bırakıyor. Merkez kar kalitesi ve kayak pisti açısından dünyanın en uygun bölgelerinden biri olarak görülüyor. Sarıkamış’ın bir başka önemli avantajı ise Aralık- Nisan arasında kayak yapılabilecek uzun bir sezona sahip olması.

sarikamis

8.Isparta, Davraz Dağı

Merkezde hem amatör hem de profesyonel kayakçılara uygun pistler bulunuyor. Davraz Dağı’nda kuzey ve alp disiplini, tur kayağı, snowboard, dağcılık, botanik gözlemcilik, yamaç paraşütü ve trekking yapılabiliyor.

9.Sivas, Yıldız Dağı

Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Yıldız Dağı gelişen potansiyeliyle dikkat çekiyor. 2015 yılında tesislerinin yapımı tamamlanan Yıldız Dağı bu sezon görücüye çıkacak.

10.Erzincan, Ergan Dağı

Yılın 180 gününü karlı geçiren Ergan Dağı, şehir merkezine sadece 12 km uzaklıkta bulunması sayesinde ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Merkezde tesislerin tamamlanmasıyla birlikte büyük bir kış sporları cazibe merkezi oluşması bekleniyor.

11. Kızılcahamam

Kızılcahamam termal turizmin önde gelen konumları arasındadır  . Kış turizminde muhteşem orman ve çam alanı ile büyüleneceksiniz.Çam Hotel

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here