Turizm Sektöründe Gerçekten Bu Mesleği Seven Personel Çalışmalı

Ülkemizde çalışma alanı olarak çok tercih edilen bir sektör, hizmet sektörü. Hizmet sektöründe doğrudan somut bir ürün olmadığı için personelin işi biraz daha zorlaşıyor.
Turizm de hizmet sektöründe yer alıyor ve önemli bir bölümü kapsıyor. Turizmde somut bir ürün olmadığı için aslında çalışan personel her anlamda turizm ürününü oluşturuyor.
Konuklarla olan iletişim, meslek bilgisi, dil yeterliliği, kişisel bakım ve güler yüz sayabileceğimiz bir kaç faktör. Tabi ki her sektörde olduğu gibi Turizmde de en başta gelen en önemli şey mesleği severek çalışmak.

Günümüzün 8 saatini iş yerlerimizde geçiriyoruz ve bazen bu saat daha da artabiliyor hatta turizm personeli olarak yaz, kış, bayram , tatil demeden çalışıyoruz. Yaptığımız işi severek yaptığımızda mesleğimizle ilgili kendimizi isteyerek geliştiriyoruz. Bunu hem işimize hem mesai arkadaşlarımıza hem de gelen konuklara yansıtıyoruz. Mutlu çalışan personel daha dinç daha bilinçli, işine hakim ve çalışma arkadaşlarıyla daha uyumlu oluyor. Buna bağlı olarakta bu bilinçle işletmeler için tercih edilen ve aranan personel konumuna geliniyor.

insanlar sevemediği ortamda verimli çalışamıyor:

Okullarda öğrendiğimiz teorik bilgi çok iyi öğrenilmiş olsun, insan yeteneği olmadığı, sevemediği ortamda verimli çalışamıyor. Turizmde teorik bilgiyi pratik ile pekiştirmekte çok önemli. Tecrübe kazandıkça problemleri çözme, işleyişi yönetme, işe hakim olma, pratik ve hızlı çalışma bir süre sonra hayatınıza yerleşiyor. İyi bir personel olmak istiyorsanız görev, sorumluluk ve disiplin bilinciyle çalışmakta her sektörde olduğu gibi turizmde de olması gereken özelliklerden. Okullar belli bir oranda bizi sektöre hazırlıyor ama gerçek izlenimler çalışmaya başladığımızda oluşuyor.

Aynı şekilde Turizm okullarından mezun olup meslekten uzaklaşan, stajlar sırasında yeteneğinin olmadığını düşünüp farklı bölümlere geçenler ve farklı bölümlerden mezun olup istediği iş ortamını bulamayıp turizmde çalışan insan sayıları da kafa karıştırıcı.
Dönemsel olarak personele ihtiyaç duyulması, ekstra iş olanağı sağlaması turizm ile hiç bir alakası ve bilgisi olmayan personelinde sektörde yer alması mutsuz ve sadece mecburiyetten çalışan personel sayısını arttırıyor.

Bununla birlikte farklı alanlarda eğitim alıp turizmde çalışıp çok mutlu olan ve işini severek ve düzgün yapan personelde yok değil tabi ki…
Bu düzeni sağlamak birazda işletmeye düşüyor aslında, üst alt ilişkilerinin bulunması ve üstlerin personele olan kötü ve sert tutumları insanları sektörden soğutabiliyor. Aynı şekilde işletmenin huzuru sağlaması ve personelin mutlu çalışmasına yönelik yaptığı aktiviteler, yöneticilerin anlayışlı tavırları daha verimli bir çalışma ortamı ve mutlu çalışan personel sayısını arttırıyor.

Ülkemizin turizme çok yatkın olup hak ettiği performansı sağlayamamasının mutsuz ve yetersiz personellerle bir ilgisi olamaz mı sizce de?

 

                                                                                  Rekreatif Haber- Büşra Bayrak

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here