Turizm lisesi mezunu olmanın avantajları:

Liseye ilk adım attığımızda meslek kavramı bize çok uzak geliyor. Hem meslek dersleri hem normal dersleri bir arada nasıl yürüteceğimizi düşünmeye başlıyoruz. Bir yandan da meslek için yeterli miyim, Bu mesleği severek yapabilir miyim soruları kurcalıyor kafamızı. Aslında okulun bizim kendimizi denememiz turizm bana göre mi sorusunu cevaplamamız için bir staj zamanı var.

Bu staj 9.sınıfın 1.dönem bitiminde başlıyor ve 2 hafta sürüyor. Stajda okulu daha iyi kavramış, yapıp yapamayacağımıza karar vermiş oluyoruz. Bu süreçte okuldan ayrılmayı düşünenler ilk yılda derslerin aynı seviyede olması sebebiyle herhangi bir zorluk yaşamadan başka bir okula nakil olabiliyor.

Kalmak isteyenler ise turizme ilk adımı atmış oluyorlar. Bu dönemde en alt seviyeden başlamış olmak sizi hayal kırıklığına asla uğratmasın onlar sizi ilerisi için hazırlayan birer basamak mezun olup bir işletmede çalıştığınızda bunu daha iyi anlıyorsunuz. Çünkü her meslekte olduğu gibi işin başlangıcını görmeden ilerlemek imkansız. Turizm meslek liseleri çok erken yaşta bizi en baştan başlatıyor .

Hatta biz fark etmeden bizi meslek içinde pişiriyor. Yazın yaptığımız stajlar sayesinde hem okulda öğrendiğimiz teorik bilgileri işletmelerdeki pratik bilgiyle birleştiriyoruz hem de erken yaşta kendi paramızı kazanıyoruz ve bu bizi hayata hazırlayan , olgunlaştıran büyük bir adım aslında. Çünkü yaşıtlarımız tatilin keyfini çıkarırken bizler çalışıyor işletmelerden bir şeyler öğrenmek için emek veriyoruz. Küçük yaşlarda bir sistemin parçası olabilmek ,bir işletme de görev ve sorumluluklarımızın olmadı ileride bu kavramlara yabancı olmamamızı sağlıyor. Stajlarda öğrendiğimiz bir çok şey de okulda öğrendiğimiz bilgiler kadar değerli.

Stajlarımızda kendimizi ne kadar geliştirir ve öğrenmeye açık olursak mezun olduğumuzda birikmiş bir turizm bilgimiz oluyor. Aynı zamanda otelde hangi departmanda olursak olalım otel bir bütün olduğu için diğer departmanları da gözlemleyebiliyor oradaki ilerleyişi de yakından takip etmiş oluyoruz .

Birde bizimle aynı yollardan geçmiş bize göre çok tecrübeli insanlardan öğrendiğimiz şeyler bize sadece iş hayatında değil kendi normal hayatımızda da yol gösterici ve ilham verici olabiliyor. Lisede zor gelen yapmak istemediğimiz şeyler ileride bir şekilde karşınıza çıkıyor ve siz bu duruma hazırlıklı oluyorsun. Severek çalıştığınızda çok eğlenceli günlerinizde oluyor ve ileriye dair ilk iş deneyiminize dair anılarınız. Mezun olduğunuzda kapısını çalabileceğiniz kocaman bir ailede kazanıyorsunuz.

Bir Turizm meslek lisesi mezunu olarak sizin için tavsiyem elinizde fırsat varken avantaja çevirin stajer ve olduğunuz zamanların kıymetini bilin ve tadını çıkarın.

                                                                                  Rekreatif Haber- Büşra Bayrak

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here