Tarihi eserlerimiz geçmişten günümüze ulaşan ait olduğu dönemin izlerini, kültürünü, yaşam tarzını yansıtan eserlerdir. Ülkemiz, en eski çağlardan itibaren önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Bunda hem iklimin yaşamaya elverişli olması; hem de verimli toprakların bulunması etkilidir. Yurdumuzun bu özellikleri tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Bu sayede birçok milletten  servet niteliğinde birçok eser kalmıştır geriye.

Bu eserler  ülkemiz için zenginlik kaynağı olmanın yanında büyük bir turizm potansiyeli oluşturmamızda da etkili olmuştur. Fakat bu eserleri ürüne dönüştüremediğimiz sürece bir anlam ifade etmeyecektir. Turizmde en önemli noktalardan birisi de elde var olan kaynağı ürüne dönüştürüp kullanabilmektir. Bunu yapabildiğimiz takdirde elle tutulur bir sonuç elde edebiliriz ancak.İşte bu noktada tarihi eserlerimizin turizm açısından önemi ortaya çıkmaktadır. İnsanlar artık 3-S (Sea-Sun-Sand/Deniz-Güneş-Kum) ’nin yanı sıra tarihe de merak salmıştır ki bunun için tarihi zenginliği olan ülkelere/bölgelere akın etmektedir. Bu noktada turizm açısından turistlere değişik alternatifler sunabilmeliyiz. Bunu tarihi eserlerimize zarar vermeden yapmalıyız.

Ülkemizde tarihi eserlerimiz nerelerde yoğunlaşmaktadır?

Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserler ülkemizde özellikle İstanbul, Edirne, Konya, Kayseri, Bursa, Erzurum vb. civarında yoğunluk göstermekte olup turizm açısından büyük öneme sahiptir. Tarihi mekanlar yelpazesinde: Camiler, Hanlar, Köprüler, Kervansaraylar, Tiyatrolar, Köşkler, Saraylar yer almaktadır. Ülkemizdeki tarihi mekan ve burada bulunan eserlerden bazıları;

İstanbul-Ayasofya

Adıyaman-Nemrut Dağı

Nevşehir-Kapadokya

Manisa-Sardes Artemis Tapınağı

Edirne- Selimiye Cami

Bu eserleri koruduğumuzda bize ne gibi faydaları olacaktır?

  • Geçmişimizi bilip bugün yapılması muhtemel olan hataları yapmayacağız ve gelecekte de geçmişte yapılan hataları tekrarlamamış olacağız.
  • Turizmi geniş bir yelpazeye yayacağız yani alternatif turizm olanakları gerçekleştirmiş olacağız.
  • İstihdam sağlanmış olacak.
  • Eğitim sistemi açısından önemli bir yere sahip olan tarihi eserlerimizi, genç kuşaklara da gösterme fırsatı elde etmiş olacağız ve bu öğrendikleri bilgilerin kalıcı olmasına vesile olacak.
  • Yine eğitim sistemimiz açısından öğrencilerimiz bu eserleri, neden korumamız gerektiğinin bilincine erişmiş olacaklar.
  • Ülkemize döviz girdisi sağlanmış olacak.
  • Ülkemizin tanıtımının yapılması sağlanacak.

HAVVA ÖRS – REKREATİF HABER

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here