“Daha iyi yemek yemenin, yaşamanın ve doğayla iletişime geçmenin yollarını keşfetmek için kurulmuş bir laboratuvar.” Söz konusu tanım, İsveç’te hayata geçirilmiş bir proje için yapılmış. Bu proje pek çok insan için yaşama dair arzularına da cevap niteliğinde: Daha iyi gıda, daha insani bir yaşam ve doğayla daha çok temas.

Nolm.us’da yer alan habere göre; “Stedsans in the Woods” isimli projenin, sürdürülebilir bir tarım çiftliği ve inziva mekanı olması amaçlanıyor. Projenin yaratıcıları Mette Helbæk ve Flemming Hansen, bu iş için, sürdürülebilir mimari konusunda uzman Lendager Group’la iş birliği yapmış.

Cam, ağaç parçaları,taş ve toprak 

Çiftlik, Göteborg, Malmö ve Kopenhag‘ın ortasında konumlandırılmış, 800 metrekarelik bir alana kuruluyor. Tasarı, 14 kulübe ve “çiftlikten sofraya” konseptinde bir de restoranı kapsıyor.

Projenin merkezi olarak kabul edilebilecek mekan, “üçüncü alan” denilen ve birbiriyle kesişen iki üçgen cam prizmadan oluşuyor. Misafirlerin de kesişim merkezi olarak planlanmış mekanda, çiftliğin restoranı ve kısmen dışarı açık bir mutfak bulunuyor. İnsanlar, hemen yanında konakladıkları gölden tutulmuş balıkları; içinde bulundukları çiftlikten veya ormandan gelen yiyecekleri burada tüketebilecek.

Çiftliğin tamamı arazide var olan materyallerle kuruluyor. Yapı malzemesi olarak, terk edilmiş seralardan kalma cam parçaları, kırık dökük ağaç parçaları, taş ve toprak kullanılıyor. Bunun yanında, bölgedeki eski ahırlardan da geri dönüşüme tabi.

“Stedsans in the Woods” projesi, 21 Temmuz 2017 itibariyle erken rezervasyon kabul etmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here