Dünya endemik bitki listesinde yer alan Sevgi Çiçeği Gölbaşında toprakla buluştu:

Sevgi Çiçeği üretim ve sergi alanında ‘Sevgi Çiçeği’ ekim töreni yapıldı. Sevgi çiçeği ekim törenine  Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Demirtaş, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Koruma ve İzleme Dairesi Başkanı Dr. Ali Özkir, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ziçev Öğrencileri ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri katıldı.Sevgi çiçeği ekim töreninde Ziçev öğrencileri Sevgi Çiçeği tohumlarını toprakla buluşturdular onlara can suyu verdiler.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri: Sevgi Çiçeği ile ziçevli öğrencilere umut olmak istedik. Onlarla sevgi tohumları atarak sevgi köprüsü oluşturmak istedik.  Sevginin ve sevilme duygusunun en çokta bu arkadaşlarımıza ihtiyaç olduğu toplumda onlara bu güzel mutluluğu yaşatmaktan ve böyle bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduklarını söylediler.

‘’Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, sevgi çiçeği ekim töreninde yaptığı konuşmada, ‘Bugün burada Dünya endemik bitki listesinde var olan ve özel alanda koruma altına alınan Sevgi Çiçeği tohumlarını toprakla buluşturuyoruz. Gölbaşımızın sembolü sevgi çiçeğimizin yok olmaması için Gölbaşı Belediyesi olarak özel gayret sarf ediyoruz. Şuan içinde bulunduğumuz bu alan bizim 3 dönümlük rezerve alanımız. Biz, bu alanda elde ettiğimiz tohumları Gölbaşımızın birçok noktasını Sevgi Çiçeklerimiz ile donatıyoruz. Biz Bu çiçeğe sahip çıkacağız. Bugün burada öğrencilerimiz ile çok güzel bir etkinlik oldu. Hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca Sevgi çiçeğimizi sanat ile de buluşturuyoruz. Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yaptığımız bir proje ile sanat sokağımızı yapacağız. Artık Sevgi çiçeğimizi nakış nakış işleyerek sanata çevireceğiz ve tüm Türkiye’ye duyuracağız. Ayrıca Sevgi çiçeğimizin coğrafi işareti içinde müracaatımızı yaptık. Allah nasip ederse iki ay içeresinde onu da alacağız. dedi’’

Sevgi Çiçeği:

Sevgi Çiçeği Sadece Türkiye’de bulunmaktadır. Sevgi Çiçeği nesli tehlikede olan bir bitki türüdür. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yetişmektedir. Nesli tarım ilaçlarının bitkiye verdiği zarardan dolayı tehlike altına girmiştir.

 

 

                                                             Rekreatif Haber- Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here