Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı:

Kurtuluş savaşının dönüm noktası:

Sakarya meydan muharebesi 23 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleşmiştir, Ankara’da Polatlı ve Haymana ilçesi sınırlarında kalan Sakarya Nehri’nin doğusunda gerçekleşmiştir. Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktasıdır.                                                ‘’Savaş, Yunan Ordusunun Sakarya Nehri mevzilerine yönelik ileri harekâtı ile başlamıştır, Sakarya’nın doğusuna geçerek buradaki Türk mevzilerine taarruzu ve güneyden kuşatma teşebbüsü ile devam etmiştir.‘’

Mustafa Kemal “Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” Sözünü burada söylemiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı Ankara’ya 73 km, Haymana’ya 75 km’dir. 2015 yılında Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. 13 bin 850 hektarlık alana sahiptir.

Gezilecek alanlar:

-Mangal Dağı

-Kartaltepe

-Dua Tepe

-Sakarya şehitler zafer anıtı ve müzesi

-Sakarya merkez şehitliği ve anıtı

-Gazi Tepe

-İkiz Tepeler şehitliği

-Eski kışla şehitliği

-Eski Polatlı şehitliği

Dua Tepe:

Bu tepe düşmandan geri alınan ilk tepedir. Burada bir adet amfi tiyatro bulunmaktadır. Dua tepeyi ziyaret etmek isteyenler düzgün bir yoldan ulaşabilmektedir. Ziyaretçilerin araçlarını park etmesi için bir otopark bulunmaktadır.

Mangal Dağı:

23 Ağustos, Milli Mücadele tarihine Mangal Dağı Muharebeleri olarak geçmiştir. Burayı ziyarete gelenler halen siperleri görebilir ve mücadele duygusunu hissedebilir. Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği cephelerden birisi olan Mangal Dağı Haymana ilçesi sınırları içindedir. Ankara il merkezine 114 km, Haymana ilçe merkezine ise 28 km uzaklıktadır.

Kartaltepe:

Kartaltepe, Dua tepe ile Sakarya Nehri üzerindeki Beylik köprü bölgesinde bulunan geçit ve köprüleri kontrol eden stratejik bir konumdadır. Bu stratejik önemi sebebi ile düşmanın en son terk ettiği bölgelerden biridir. Kartal tepe de Panoramik Müze bulunmaktadır.

Sakarya merkez şehitliği ve anıtı:

Sakarya Şehitliği ve Şehitlik içindeki 140 mezar ve anıt bulunmaktadır.

Gazi Tepe:

Ankara il merkezine yaklaşık 123 km, Polatlı ilçe merkezine ise yaklaşık 45 km uzaklıktadır.

Sakarya meydan muharebesi milli parkı her toprağı tarih kokan, milli mücadele ruhunu hissedeceğiniz alanlardan bir tanesidir. Ankara Polatlı’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

 

 

                                                                                    Ramazan Özdemir

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here