Her Ramazan’da sahurda hangi besinlerin tüketilmesi, hangi besinlerden uzak durulması gerektiği gibi konular gündeme geliyor. Günlerin uzaması ve havaların ısınmasıyla birlikte sahurda tüm gün zinde kalmaya yardımcı olan besinleri tüketmek büyük önem taşıyor.

Her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da zinde tutan yiyecekler çok araştırılıyor. 50 bin farklı tarifin yer aldığı Yemektarifleri.com sitesinin trafiği de Ramazan ayı ile birlikte 66,6 oranında artıyor. Site, sahura özel derlediği tarifler ve haberler ile oruç tutanlara yol gösteriyor. Ramazan’da havalar ısındıkça, tüm gün zinde kalmaya yardımcı olan besinleri tüketmek daha da önem kazanıyor. Peki, zinde ve sağlıklı kalmak için sahurda ne yemeli?

Sahurda yumurtanın önemi

Ramazan’da gün içinde tüketilen öğün sayısı azaldığı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamak zorlaşıyor. Sahurda tüketilen yumurta, vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarının bir kısmını karşılıyor. Yumurta sevmeyenler ya da farklılık arayanların en çok tercih ettiği tariflerin başında çılbır, yumurtalı kumpir, patatesli krep ve yumurta salatası geliyor.

Yoğurt yemeyi unutmayın

Uzmanların önerileri dikkate alınarak hazırlanan sahur sofraları oruç tutanları tüm gün tok tutuyor. Aynı zamanda vücutta oluşabilecek su ve mineral kaybını da önlüyor. Yaz aylarında vücudunuzun gün boyunca kaybettiği su ve mineral ihtiyacını karşılayabilmek için yoğurdun bol bol tüketilmesi öneriliyor. Yoğurdu tek başına tüketmek istemeyenlerin alternatifleri ise limonlu cacık, ayran aşı çorbası, yoğurtlu parfe gibi lezzetler oluyor.

Lifli gıdalar tüketin

Lifli gıdalar, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Tam anlamıyla lif deposu olan enginar, badem, elma, yulaf ezmesi ve baklagiller ile gün boyunca tok kalmak kolaylaşıyor. Ramazan’da reflü, kabızlık, hazımsızlık gibi şikâyetlerin önüne geçmek için lifli gıdalara ağırlık verilmesi gerekiyor.

Gece yemek yiyip yatmayın

Sahur vaktinin bu yıl gecenin ilk saatlerinde olmasından dolayı, pek çok insan gece yiyip yatmayı veya tek öğün beslenmeyi tercih ediyor. Sahurun yapılmaması metabolizmayı zayıflatacağı ve kısa sürede acıkmaya neden olacağı için bu yöntem sağlığı tehdit ediyor. Uzmanlar, imsak vaktine yakın bir saatte sahurun yapılmasını öneriyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here