Eskişehir Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Elemanları Yrd. Doç. Dr. Müge Akyıldız Munusturlar ve Uzman Ela Arıcan Gültekin’in koordinatörlüğünde üçüncüsü düzenlenen Rekreasyon Terapisi Kampı, bu yıl downsendromluçocuklar ile gerçekleşti.

8 Haziran Perşembe gününe kadar devam eden kampın ilk gününde, kamp süreci boyunca downsendromlu çocuklara refakat edecek olan Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerine, Öğrenci Merkezi Salon 2009’da eğitim verildi. Fuaye alanında velilerle bir araya gelen öğrencilerin, kamp sürecinde refakat edecekleri çocuklar hakkında bilgi almaları sağlandı. Dört günlük kamp süresince gerçekleşecek olan etkinliklerde 15 down Sendromlu çocuğa Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümünden 38 öğrenci refakat etti.Bu kamp ile çocuklar hem eğlendiler hem de yeni bilgiler edindiler.

“Kamp, downsendromlu çocuklara öz bakım becerisi kazandıracak”

“Down Sendromlu Çocuklarla Rekreasyon Terapisi Kampı” Proje Koordinatörü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müge Akyıldız Munusturlar, California State Üniversitesinde gördüğü Rekreasyon terapisini Türkiye’de uyguladığını belirterek proje ve kamp süreci hakkında şunları söyledi: “İlkini 2015 yılında zihinsel engelli öğrencilerle, ikincisini ise 2016 yılında görme engelli öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz projemizin üçüncüsünü bu yıl down sendromlu öğrencilerle gerçekleştiriyoruz. Projemizde gönüllü olarak Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü’nden 38 öğrencimiz yer alıyor. Bu yıl 15 down Sendromlu öğrenciyle birlikte, binicilik, yüzme, masa tenisi, jimnastik, bocce, bowling, dans, drama, çeşitli geziler, seramik atölyesi gibi sportif ve eğlenceye yönelik aktiviteler gerçekleştireceğiz. Hedef kitlemizi olabildiğince geniş bir yelpazede tutmaya çalışıyoruz.”

Munusturlar, ilk eğitim kampını 2015’de hafif zihinsel engelli 9-15 yaş arası çocuklarla gerçekleştirdiklerini anlatarak, şunları söyledi: “Geçen yıl görme engelli çocuklarımızla yaptık. Bu yıl da downsendromlu çocuklarla projemizi gerçekleştiriyoruz. Sosyoekonomik düzeyi düşük down sendromlu çocuklarımızı hem rehabilitasyon merkezlerinden hem de özel eğitim okullarından belirliyoruz. Bu tamamen sosyal bir proje. Projemizin amacı rekreasyonel faaliyetlerle çocuklarımızı tanıştırmak.”

Kamptaki 38 refakatçi Rekreasyon bölümü lisans öğrencisi ve 3 eğitmen, farklı sportif etkinliklerle sosyoekonomik düzeyi düşük çocukların öz bakım becerileri kazanmalarını ve sosyalleşmelerini sağladı.

Bu tür programların Türkiye’de pek fazla gerçekleşmediğini sözlerine kaydeden Akyıldız Munusturlar, “Bizim kamplarımızın diğer kamplardan en büyük farkı, konaklamalı olduğu için çocukların öz bakım becerilerini de geliştirebiliyor olması. Örneğin, bir downsendromlu çocuk kendi kendine yemek yemeyi öğrenebiliyor.” dedi.

“Aileler kamplardan memnun kalıyor”

Aileleri kampa ikna etme konusunda bazen zorlandıklarını da ifade edenMunusturlar, kamp sonrasında ailelerin memnuniyetlerini dile getirdiklerini belirtti. Munusturlar ayrıca, “Bu kamp sayesinde çocuklar öz bakım becerilerinin yanında sosyalleşiyor, çeşitli sportif faaliyetleri tanıyor ve günlük yaşamlarında tabletle oynamak yerine spor yapmak istediklerini belirtmeye başlıyorlar. Bizim de asıl amacımız bu gelişimin sağlanması oluyor.” şeklinde konuştu.

Kampın Rekreasyon Bölümü öğrencileri için de bir tür staj olduğunu belirtenMunusturlar, “Tamamen gönüllülük esasına dayanan bu terapi kampı sayesinde Rekreasyon Bölümü öğrencileri, hem özel bir öğrenciyle nasıl iletişim kurabildiklerini gözlemleyebiliyorlar hem de bu alanda ilerleyip ilerleyemeyeceklerine karar verebiliyorlar.” dedi.

“Eksikleri tamamlayıp gelişimi sağlamayı hedefliyoruz”

AÜ Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü uzmanı Ela Arıcan Gültekin de AÜ’nün sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiğini belirterek, bu kapsamda gerçekleştirilen kampa katılan engelli çocukların güzel vakit geçirdiğini kaydetti.

“Downsendromlu çocuklarda gördüğümüz ortak bir özellik var, inatçılar. Kas gelişimi normaldeki yaş gruplarına göre daha geride. Bazı çocuklarımızın tuvaletle alakalı sorunları var. Refakatçilerimiz onlara destek oluyor.” diyen Gültekin, şunları söyledi: “Bizler de yaptığımız sportif etkinliklerle eksikleri tamamlayıp gelişimi sağlamayı hedefliyoruz. Kamp programımız sona erdikten sonra rektörümüz çocuklara sertifikalarını veriyor. Bol danslı bir kapanış seremonisi düzenliyoruz ve finalde çocuklarımız tekrar ailelerinin yanına dönüyor. Bu süre zarfında çocuklar üzerinde gözlemlediğimiz yeteneklere göre de yönlendirmeler yapıyoruz. Örneğin çocuğumuz yüzme alanında başarılıysa o branşta ücretsiz etkinlikleri tespit ederek çocuklarımızın ailelerine haber veriyoruz.”

GİZEM ÖZGÜL – REKREATİF HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here