kefken Adası

Küçük, Şirin Ve Mütevazi Bir Ada

Kefken adası terk edilmiş bir kasaba havasında, kafanızı dinlemek ve Karadeniz’i keşfetmek için sakin bir yer. Kefken adası birinci derece sit alanı olarak korunmaktadır ve Karadeniz’in en dalgasız suyuyla buluşabileceğiniz bir plajı yer almaktadır. Adada Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Adanın en önemli yapılarından birisi 1879 yılında inşa edilen deniz feneridir.

Şimdi Kefken Adasını Tanıyalım

Kefken adası Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırları içinde kalmış ve cebeci Sahili’nin tam karşısında bulunmaktadır. Kıyıya yaklaşık 10 dakikalık mesafesi vardır, Karadeniz’in serin sularının ortasında ziyaretçilerini beklemektedir. Adada Cenevizliler Dönemi’nden kalma kale surları bulunmuştur. 40’a yakın su kuyusu vardır. Su kuyularının yağmur sularını biriktirmek için yapıldığı düşünülmektedir. Adada anason, defne ve incir ağaçları da bulunmaktadır.

Kefken Adası balıkçılık konusunda da gelişmiştir. Hele de zıpkınla balık tutmayı seviyorsanız bu adada deneyimleye bilirsiniz.

Kefken Adası’nda 30 Kasım 1879 tarihinde inşa edilen Deniz Feneri bulunmaktadır. Yaklaşık 13 – 17 mil arasındaki uzaklıktan görülebilen fenerin ışığı Karadeniz’in sularında ilerleyen gemilere yön vermektedir.

Kefken Adasına Nasıl Çıkabiliriz?

‘’Cebeci Sahili’nin karşısında bulunan adaya balıkçı tekneleri ile ya da küçük bir tekne kiralayarak çıkabilirsiniz. Adanın kuzeydoğu tarafında küçük ama bir o kadar da güzel bir plaj bulunmaktadır. Adanın etrafında yürüyüşe çıktığınızda Cenevizliler ve Romalılar Dönemi’nden kalma tarihi eserleri görmeniz mümkün. Yaklaşık 45 dönümlük bir araziye sahip olan adanın etrafını turlamak için 2 saat yeterli olacaktır.’’

Kefken Adasında Neler Yapılır?

Tatil yapmak için gidilebilirsiniz, günlük gezi rotası oluşturularak adayı keşfedebilirsiniz. Ada, su altı dalışları, zıpkınla avcılık yapmak isteyenlerin özellikle tercih ettiği bir yerdir. Denize girip eşsiz koyları keşfedebilirsiniz. Adada defne ağaçlarının gölgesi altında piknik yapabilir, o eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz. Ancak şunu hatırlatmam gerekiyor bu alan birinci derece sit alanı olduğu için mangal yakmak yasaktır.

Kefken Adasına Nasıl Ulaşırım?

Adanın tam karşısındaki cebeci ilçesi Kocaeli Cengiz Topel Havalimanına yaklaşık 76 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara-kefken arası 365 km. İstanbul-kefken arası 172 km’dir. Kandıraya geldikten sonra limandan balıkçı tekneleri ile ortalama 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.                                                                                                                Kocaali’ye yolunuz düşerse mutlaka kefken adasına uğramayı unutmayın. Bu küçük, şirin ve mütevazi adada güzel vakitler geçirmeniz dileği ile.

                                                                         Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here