Bloomberg haber ajansının iddiasına göre, İstanbul Havalimanı, açılışının üzerinden bir sene geçmeden satılıyor.

İstanbul Havalimanı satılıyor mu?

Dünya devleri Vinci, ADP ve TAV’ın havalimanı ile ilgilendiği belirtiliyor. Havalimanı işletmecisi İGA ‘satış planı yok’ diyor. Alıcı olduğu iddia edilen şirketlerden açıklama yapmamayı seçti.

Bloomberg’ün haberine göre, İstanbul Havalimanı’nın ortaklarından bazıları, 11 Milyar Dolar değer biçilen havalimanı işletmesindeki paylarını satmaya hazırlanıyor. Bu satış için ABD’li yatırım bankası Lazard ile anlaşıldığı bildirildi.

Fransız Vinci mega proje ile ilgileniyor

Konu hakkında iki kaynağın verdiği bilgilere göre Fransız Vinci mega proje ile ilgileniyor. Vinci’nin yanında TAV Havalimanları ve onun Fransız ortağı Aeroports de Paris de alanın işletmecisi İGA ile ilgileniyor. Ferrovial SA’nın da proje ile ilgilendiği ifade ediliyor.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, 6.4 Milyar Dolarlık borç ile (bugünkü kurla yaklaşık 39 Milyar TL) Türkiye’nin en borçlu özel sektör işletmesi konumunda. Şirketin devlete havalimanın kirası için yılda 1.1 Milyar Euro (Bugünkü kurla yaklaşık 7.5 Milyar TL) ödeme yapması gerekiyor.

Kim, yüzde kaç hisseye sahip?

An itibariyle üçüncü havalimanının yüzde 35’i Kalyon İnşaat’ın, yüzde 25’i Cengiz İnşaat’ın yüzde 20’si Limak ve Mapa’nın. Kolin bu yıl içerisinde yüzde 20’lik payını satarak ortaklıktan çıkmıştı.

IGA yetkilileri şirketin hisse satma gibi bir planı olmadığını söyledi. Vinci, ADP ve TAV yetkilileri konu hakkında açıklama yapmadı. Yatırım bankası Lazard, konu hakkında yorum yapmadı.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here