Yüzyıllar önce dev kaya blokların üzerinde inşaa edilmiş olan Meteora Manastırları, Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’ndeki Kalabaka yakınlarında bulunuyor. Yüsekliği 300 – 500 metre arasında. Meteora, “havada asılı” anlamına geliyor. Orta Yunanistan’daki bu etkileyici kayalar, düz bir vadiye dik olarak uzanıyor.

Havada asılı şehir... Nasıl yapıldığına inanamayacaksınız

Jeologlara göre kaya blokları 60 milyon yıl önce oluşmuş. Buradaki manastırların amacı hem keşişlerin insanlardan uzaklaşarak tanrıya yakın oldukları, inzivaya çekildikleri bir yer olarak, hem de olası saldırılardan korunmak için yapılmış. Sütunlara ilk gelenler ise 11.yüzyılda keşişler.

Havada asılı şehir... Nasıl yapıldığına inanamayacaksınız

14. yüzyılda ise Meteora’nın Kutsanmış Athanasios’u bölgeye gelip Yüce Meteoron ilk manastır topluluğuna rastlamış. Yunanistan’ın diğer yerlerinden gelen keşişler birlikte toplam 20 manastır oluşturmuş. Bölgede 6 aktif, restore edilmiş erkek manastırı ve kadın manastırı bulunuyor. Bölgede özellikle manastırın ilk zamanlarında dağcılık orada bulunanlar için gerekliydi çünkü tepeye ulaşmanın başka bir yolu yoktu.

Havada asılı şehir... Nasıl yapıldığına inanamayacaksınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here