• 1

  Almanya’da akupunktur üzerine eğitim alan anatomi profesörü Dr. Ahmet Usta, depresyonun tedavisi zor hastalıklardan biri olduğunu söyledi.
 • 2

  “Etkisi kanıtlanmış antidepresanlar ve psikoterapiye rağmen tekrarlama olasılığı % 50’ye yakındır” diyen Prof. Dr. Ahmet Usta, yan etki ve maliyet nedeniyle antidepresanlardan ve psikoterapiden kaçınan hastaların akupunktur gibi tamamlayıcı-alternatif tedavilere yöneldiklerini belirtti.
 • 3

  Depresyonda, serotonin ve adrenalin düzeyinin azaldığını aktaran Usta, akupunkturun bu hastalıktaki mekanizmasını, “Düzeyi azalmış bu hormonların, özellikle serotoninin salgısı akupunkturla yeniden canlandırılır ve normal düzeye yükseltilir” diye özetledi.
 • 4

  AKUPUNKTUR DEPRESYON TEDAVİSİNDE NE KADAR ETKİN?

  AKUPUNKTUR DEPRESYON TEDAVİSİNDE NE KADAR ETKİN?

  Akupunkturun, sadece sigara ve fazla kilolardan kurtulma yolu olmadığını, Dünya Sağlık Örgütünün, uygulama kapsamında 28 hastalık listelediğini belirten Usta akupunkturun, geleceğin depresyon tedavisinde önemli bir yerde olacağı görüşünde:

 • 5

  “Akupunkturun depresyon tedavisindeki etkinliği ve başarı oranı hakkında yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma var ve bunlar DSÖ raporuna da girmiştir. Yani akupunkturun depresyondaki etkisi kanıtlanmıştır. Hızlı etki gücü, yan etkisiz oluşu ve düşük maliyeti ile Avrupa’da ve Amerika’da yaygın olan depresyon tedavisinde akupunktur kullanımı, şüphesiz ülkemizde de yaygınlaşacaktır.”
 • 6

  KAÇ SEANS YAPILMALI?

  KAÇ SEANS YAPILMALI?
  Hastadan hastaya değişmekle birlikte akupunkturun depresyonda etkili olması ve hastalığın tekrarlamaması için en az 3 hafta (6 seans) yapılıyor. Geçici nedenlerle oluşmuş depresyonlarda tedaviyi uzatmak gereksiz ancak sebepler devamlı ise hastanın isteğine göre arada bir idame tedavisi yapılabilir.
 • 7

  DEVLET VE SİGORTA ŞİRKETLERİ MALİYETİ KARŞILIYOR MU?

  DEVLET VE SİGORTA ŞİRKETLERİ MALİYETİ KARŞILIYOR MU?
  “Sağlık Bakanlığı akupunkturu bir tedavi yöntemi olarak tanımlıyor, bazı devlet hastanelerinde akupunktur klinikleri de var. Ancak henüz geri ödeme kapsamında değil. Bu konuda bir gelişme var mı?” sorusuna Prof. Usta’nın yanıtı şöyle:
 • 8

  « Henüz yok. Ancak özel sağlık sigortaları tarafından konunun değerlendirilmesinin, hem hastalar hem de sigorta şirketleri açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.”
 • 9

  Prof. Usta, depresyon tedavisi için gereken uygulama maliyetine ilişkin ise, “Akupunkturun maliyeti hekimin hastasına ayırdığı zamanının değeri ile ölçülür. Materyal maliyeti çok düşüktür. Seans ücretleri ise hekimin muayenehanesinin bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir” değerlendirmesinde bulundu.
 • 10

  Prof. Usta, depresyon tedavisi için gereken uygulama maliyetine ilişkin ise, “Akupunkturun maliyeti hekimin hastasına ayırdığı zamanının değeri ile ölçülür. Materyal maliyeti çok düşüktür. Seans ücretleri ise hekimin muayenehanesinin bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir” değerlendirmesinde bulundu.
 • 11

  DEPRESYON MUTSUZ EDİYOR, HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

  DEPRESYON MUTSUZ EDİYOR, HASTALIKLARA YOL AÇIYOR
  İşe yaramazlık, anlamsızlık hissi, derin üzüntü, mutsuzluk veya umutsuzluk hisleriyle ortaya çıkan depresyon en sık görülen psikolojik bozukluklardan biri. Dünyada 100 milyondan fazla insanı etkilediği düşünülüyor.
 • 12

  DSÖ raporlarına göre, hastalıklara yol açan sebepler arasında depresyon 4. sırada, 2020’de 2. sıraya yükseleceği tahmin ediliyor. Hastalık kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 2 kat fazla görülüyor.
 • 13

Kanseri önlemenin 7 yolu

DW Türkçe

Şanssız genler ya da çevre faktörleri… Kansere sebep olan bazı risk faktörlerini biz kontrol edemeyiz. Ancak alınacak bir takım önlemlerle kanser riskini azaltmak mümkün.

 • Sigaradan uzak durmak

  Sigaradan uzak durmak
  Tütün tüm dünyada kanserden ölüme neden olan ve büyük ölçüde önlenebilir bir risk faktörüne sahip. Tütünün tüm kanserden ölümlerin yüzde 22’sine sebep olduğu tahmin ediliyor. Sadece sigara içmek değil, tütün çiğnemek ve enfiye çekmek de kansere sebep oluyor. Çevrede içilen sigaranın dumanını soluyanlar da tehdit altında.
 • Çok fazla güneşte kalmayın

  Çok fazla güneşte kalmayın
  Sık görülen türlerden olan cilt kanserinden korunmanın iyi bir yolu var. Bol miktarda koruyucu güneş kremi kullanmak. Ultraviole ışınların en güçlü olduğu 10 ile 16 saatleri arasında güneşten uzak durulmalı. Şapka, elbise ve güneş gözlüğü kullanmak da ek koruma sağlıyor. Ultraviyole ışınlar yayan solaryum cihazlarının da kanserojen etkisinin olduğu ortaya çıktı.
 • Tedbirli olmak

  Tedbirli olmak
  Belirtileri nedeniyle bazı kanser türleri önceden tespit edilebilir. Düzenli olarak kendi kendine kontrol ve tedbir muayenesi yapmak örneğin cilt ya da meme gibi bazı kanser türlerinin erken tespitine ve tedavisine yardımcı olabilir. Ancak bütün kanser türleri için tedbir muayenesi yapma imkanı yok. Bu konudaki yararlı bilgiler için doktora danışmakta fayda var.
 • Fazla kiloyu önleyin

  Fazla kiloyu önleyin
  Yemek borusu, kolon, meme, rahim ve böbrek kanseri aşırı kiloyla ilintili. Düzenli spor ve egzersizin yanı sıra bol meyve ve sebze ile sağlıklı beslenme ve az kırmızı et tüketmek kanser riskini önemli ölçüde azaltıyor.
 • Enfeksiyonu önlemek

  Enfeksiyonu önlemek
  Enfeksiyonlar kanserden ölümlerin gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık yüzde 22, sanayileşmiş ülkelerde ise yüzde 6’sından sorumlu. Hepatit virüsü karaciğer, insan papilloma virüsü rahim ağzı, fotoğraftaki helikobakter pilori bakterisi mide kanseri riksini artırıyor. Bazı virüslere karşı aşıyla korunmak mümkün.
 • Alkol tüketiminde dikkatli olun

  Alkol tüketiminde dikkatli olun
  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, içilen alkol miktarıyla ilintili olarak kanser riski de artıyor. Alkol, ağız boşluğu, yutak, gırlak, yemek borusu, karaciğer, kolon ve meme gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini artırıyor.
 • Sağlığa zararlı maddelerden kaçının

  Sağlığa zararlı maddelerden kaçının
  Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, hava, su ve toprağın kansere yol açan maddelerle kirlenmesi tüm kanser hastalıklarının yüzde 1 ila 4’üne sebep oluyor. Evlerde yakılan kömürün meydana getirdiği hava kirliliği nedeniyle akciğer kanserine yakalanma riski sigara içmeyenlerde iki katına çıkıyor.
Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here