Atatürk’ün Ana Yurdu:

Taşkale:

Dünyada hiç bir yerde eşine rastlanılmayan doğal tahıl ambarı:

Karaman merkeze 46 km uzaklıkta bulunan küçük bir kasaba da vadinin içinde yer almaktadır. Taşkale de birçok oyuk mağara bulunmaktadır. Mağaraların duvarında bir ayak sığacak şekilde küçük oyuklar vardır. Bu oyuklar sayesinde yukarı rahat bir şekilde çıkılabiliyor. Bu oyuklar günümüz merdivenleri gibi bir işlev görüyor. Mağaralar birer tahıl ambarıdır, ortalama 352 adet ambar bulunmaktadır. Bu ambarlar erken Hıristiyanlık döneminde kullanılmaya başlamıştır. Tahıllar, makara sistemiyle yukarıdaki mağaralara çıkartılıyor. Mağaranın içine konan tahıllar 30-40 sene bozulmadan saklanabilmektedir. Nohut, buğday, arpa, mercimek gibi ürünler, yıllar boyunca burada saklanmış ve saklanmaya devam ediyor.

Atatürk’ün Ana Yurdu:

Atatürk’ün ataları Konyalı Yörüklerden gelmektedir. Bir gün ilk Konya milletvekillerinden Naim Hazım Onat’a “Konya benim dedelerimin öz vatanıdır. Onlar Rumeli’ye Konya’dan göçmüşlerdir.” Demiştir.

” Atatürk’ün baba tarafından dedesi ilkokul öğretmeni olan Kızıl Hafız Ahmet Efendi ve anne tarafından Sofu zade Feyzullah Efendi’dir. Soyu, Rumeli’nin fethinden sonra buraların Türkleştirilmesi için Anadolu’dan göç ettirilerek iskân edilen Yörüklerden gelmektedir. Rumeli’ ye yerleşen Türkmen grupları içinde Atatürk’ ün soyunu ilgilendiren iki aşiret vardır. Bunlar Atatürk’ ün babasının mensup olduğu Kızıllar ve annesinin mensup olduğu Sofular cemaatidir. Karaman’ a yerleşen aşiret, oymak ve cemaatlerden ikisi olan Kızıllar ve Sofular aşiretleri Karaman’ a bağlı Taşkale – Kızılay ve Yeşildere – İbrala beldelerinde yaşamaktadır. ” bu nedenle Atatürk’ün ana yurdu Taşkale’dir.

GEZİLECEK YERLER:

-Taş Ambarlar

-Taşkale Cami

-Gürlük Pınarı

-Manazan Mağaraları

-İncesu Mağarası

Manazan mağarasında, kurtarma kazısı yapılmıştır. Mağaranın girişine kapı yaptırılmış ve korunması amacıyla SİT alanı olarak ilan edilmiştir. Ziyaretçiler mağaraya bilgili kişilerle gezmelidir ve mağaraya girerken mutlaka el fenerleri bulunmalıdır.                                    Dünyada hiç bir yerde eşine rastlanılmayan doğal tahıl ambarı olan Taşkale yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.

 

                                                                                                                                                                                                                       Ramazan Özdemir

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here