Nallıhan:

Yoğun iş hayatının ardından, şehir hayatının gürültüsünden ve kalabalıktan kaçmanın en iyi adresi Nallıhan kuş cenneti. Ailenizle birlikte kuş sesleri ile rahatlayacağınız güzel fotoğraflar çekeceğiniz bir yer.

Nallıhan kuş cenneti:

1959 yılında hizmete giren Sarıyar Barajı’nın kuzeyinde Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde oluşmuş yapay bir sulak alan ekosistemidir. 1994 yılında Milli Parklar, Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış.

Ankara ili, Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara ve Eskişehir illerine 130 km, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerine ise 30 km mesafededir.

425 hektarlık bir alana sahip olan Nallıhan Kuş Cenneti, 179’dan fazla kuşa ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından gelen kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır.  ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşlar için iyi bir barınak olmuştur.

‘’Türkiye’de yaşayan 6 balıkçıl türünün 5’i bu bölgede bulunmaktadır. Kara Çaylak, Akkuyruklu Kartal, Gökdoğan, Kuzgun, Kırmızı Gagalı, Dar Karpası bu bölgede görülür. Bir yıl boyunca, burada 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü Kuş görülür. Haziran´da 3 bin leylek, 150 kara leylek, kışın 3 bin angut kuşu yaşar.’’

Nallıhan kuş cennetinde jeolojik yapısı nedeniyle çökelmeler oluşmuş ve farklı toprak tabakaları üst üste gelerek muhteşem bir görüntünün oluşmasını sağlamıştır. Bu güzel görüntü gelen misafirlerin dikkatini çekmiştir.

Nallıhan kuş cennetinde neler yapılır:

Nallıhan Kuş Cenneti, doğa ve fotoğraf meraklılarının ilgisini çekmektedir. kamp alanları ve kuş gözlem kuleleri bulunmaktadır. Burada Kamp yapabilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Nallıhan kuş cennetine ilkbahar ve sonbaharda gelirseniz birçok kuş görebilir ve çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz bilirsiniz.

Her yıl düzenli olarak Nallıhan Foto Safari etkinliği düzenlenmektedir. Sizde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu etkinlikleri kaçırmayın.

Nallıhan kuş cennetinde Hafta sonları ailenizle yürüyüş yapabilir, kuşları gözleyerek vakit geçirebilirsiniz. Nallıhan kuş cennetinin kapısı tüm misafirlerine açık, yolunuz Nallıhan’a düşerse uğramayı unutmayın.

Nallıhan kuş cennetine nasıl gidilir?

Ankara-Nallıhan dolmuşlarını kullanarak Kuş Cenneti’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara şehir merkezine yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ankara-Ayaş-Beypazarı-Çayırhan rotasını izledikten sonra Davutoğlan’da bulunan Nallıhan Kuş Cenneti’ne ulaşıyorsunuz.

 

                                                                    Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here