Türkiye’de ilk toplu taşıma aracı olarak kullanılan teleferik:

Ankara Yenimahalle-Şentepe teleferiği:

Türkiye’de ilk toplu taşıma amacıyla yapılan teleferik Ankara Yenimahalle’de bulunmaktadır. Yenimahalle-Şentepe arası düzenli olarak sefer yapmaktadır. Teleferik hattı 2 etaptan oluşmaktadır. 17 Haziran 2014 tarihinde 1.etap, 20 Mayıs 2015 tarihinde 2.etap çalışmıştır. Batıkent metrosu ile senkronize çalışmaktadır. Batıkent metro hattına bindiğinizde Yenimahalle istasyonun da indiğinizde teleferik hattına geçiş yapabilirsiniz veya Şentepe istasyonundan da binebilirsiniz. Günlük teleferik hattını kullanıyorsanız zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ama teleferik hattını sadece toplu taşıma aracı olarak kullanmak zorunda değilsiniz, isterseniz gezi amacı ile teleferiği kullanarak Ankara’ya yukarıdan bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Teleferik Hakkında Bilgi:

Bu teleferik saatte 2.400 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Toplam 4 durak bulunmaktadır. Yenimahalle, Yunus Emre, TRT Seyir ve Şentepe durakları. 3257 metrelik uzunluğa sahiptir 106 adet kabin bulunmaktadır. Her kabin 10 kişi kapasiteye sahiptir. Teleferikte 19 adet ana direk yer almaktadır. Teleferik hattında yaşlı ve engelliler de rahatlıkla kullanabilirler.

 

Teleferik Çalışma Saatleri:

06:00-23:15 saatleri arasında düzenli olarak hizmet vermektedir.

Teleferik ücretleri:

Şentepe – Yenimahalle Teleferik Ücreti: 1 Türk Lirası

Yenimahalle Metro İstasyonuna Aktarma Ücreti: Tam 1.50 Türk Lirası – İndirimli 0.75 Türk Lirası

Ankaray-Metro Kullanımından Sonra 60 dakika İçerisinde Teleferik Aktarımı: Ücretsiz

Teleferik Hattına Ulaşım:

Yenimahalle metrosun dan aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca 153, 271, 530-3, 202-3,297-3, 563-3 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Hem toplu taşıma aracı olarak kullanılan hem de Ankara manzarası seyretmek isteyenler için çok güzel bir araç. Şehir içi ve şehir dışından gelen misafirlerin mutlaka buraya uğramasını öneririm.

 

 

                                                                   Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here