Turizm gelirleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemli bir kaynaktır. Turizm gelirlerini artırmak için de Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, üç yıllık programlar uygulamaktadır. Bu şekilde önemli gelişmeler elde eden Kuzey Kıbrıs, son on yıl boyunca turizm gelirlerini ikiye katlamış durumdadır.

Bu konuda Kıbrıs Rum Kesimi ile ciddi bir rekabet fırsatı yakalayan Kuzey Kıbrıs, Rum Kesimi’ni geride bırakma çabası içindedir. Kıbrıs Rum Kesimi yılda ortalama üç buçuk milyon turist çekerken bu sayı 2013 yılında iki buçuk milyon seviyesine inmiş, buna karşılık Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı bir buçuk milyona yaklaşmıştır. Oransal olarak bakıldığında Kıbrıs Rum Kesimi’ne gelen turist sayısı yüzde 7 düşerken, Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı yüzde 8 yükselmiştir.

Aynı durum 2014 yılında da gözlenmiştir. Kıbrıs Rum Kesimi’ne gelen turist sayısı iki milyonu bulmazken, Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı yine bir buçuk milyon seviyesinde olmuştur.

Hangi ülkelerden geliyorlar?

Turistlerin geldiği ülkeler bakıldığında yüzde 80 oranında turist Türkiye’den gitmektedir. Ancak bu durumda son yıllarda umut veren gelişmeler de olmaktadır. 2014 yılı Aralık ayında sadece Almanya’dan 100 bin civarında turist gelmesi sevindirici olmuştur. Bu arada turizm sezonunu 12 aya çıkarmak ve diğer ülkelerden gelen turist sayısını artırmak yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Gelen turistlerin yüzde 18’i ise İngiltere’den. Bu oranın yüzde 10’unu İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler oluşturuyor. Çünkü Kıbrıs’lı Türkler’in en fazla yaşadığı ülke İngiltere. Gelen turistlerin yüzde 9’u ise Almanlar. Ancak Alman turistlerin İngilizler’i geçmesi bekleniyor. İlginç olanı, gelen turistlerin yüzde 8’inin İranlılar olması.

Tanıtım çalışmaları artıyor

Turist sayısındaki bu artışda, yapılan tanıtımların da büyük yararı olmuş. Önceki yıllarda sade 5-6 fuara katılım olurken, bu sayı 30’lara çıkarılmış. İşin doğrusu fuarlarda yer bulmak bile sorun olurken, bu sayıya ulaşmak tanıtım açısından umut vericidir. Bugün İskandinav ülkeleri, fuarlara katılım konusunda hala sorun çıkarıyor ve yasal yollardan mücadele ediliyor.

Kuzey Kıbrıs’ın devlet olarak tanınmıyor olması ne büyük sıkıntı. Tarifeli uçuşların yapılmasında bile sıkıntı yaşanıyor. Bu yüzden Avrupa’dan charter seferleri başlatılmış. Şu anda 20’ye yakın ülkeden charter sefer yapılıyor. Almanya seferleri çoğalırken Rusya ile de görüşmeler sürdürülüyor.

Yatak kapasitesi

Kuzey Kıbrıs’ta yatak kapasitesi şu anda 20 bin civarında. Ancak bu sayının 40 bin olması hedefleniyor.

Faaliyet gösteren tesislerin sayısı 150 civarında ve bunların 100’e yakını Girne’de bulunuyor. Gazimagosa ve Güzelyurt gibi bölgelerin de turizm potansiyeli var ancak yeterli tesis bulunmuyor. Örneğin Güzelyurt, sörf yapmak için son derece uygun ve Alaçatı olabilecek kapasitede bir yer.

Kuzey Kıbrıs’ta 5 yıldızlı tesis sayısı 15, 4 yıldızlı tesis sayısı 6, butik otel sayısı ise 3. Bungalov tipi turistik tesis sayısı ise 35 civarında.

Ama yeni ve büyük otel yatırımları planlanıyor. Örneğin bir Türk şirketi, 2600 yatak kapasiteli, içinde golf sahaları ve büyük futbol kulüpleri için antrenman sahaları olan büyük bir konseptin çalışmalarını sürdüüyor. Yine Girne’de başka bir Türk şirketi tarafından yaptırılan tesis, 7 yıldızlı, 650 yatak kapasiteli ve çoğu kral dairesi olan büyük bir yatırım.

Turizm gelirleri

Ülkenin turizm gelirleri 750 milyon dolar seviyesini yakalamış durumdadır. Kişi başına düşen ortalama harcama da 600 dolar seviysinde. Ancak yapılan tanıtım çalışmaları ve üç yıllık program bittikten sonra başka programlar devreye girecek.

2003 yılında Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a giden turist sayısı 340 bin iken, bugün bir milyonu bulmuş durumda. Aynı dönemde yabancı turist sayısı 130 bin iken, bugün 300 bini bulmuş durumda.

Günü birlik ülkeye giriş çıkış yapanlar sayılmazsa, 2003 yılında konaklayan sayısı 272 bin iken, bugün bu rakam 700 bine ulaşmış durumda.

Geceleme sayısına bakılırsa, 1.3 milyondan 3 milyona çıkmış durumda.

Şimdi fikirlerinizin değiştiğini düşünerek size de bir KKTC tatili diliyorum.

Sevgilerimle

Rekreatif Haber – Melih UYSAL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here