Abacı peribacaları:

Abacı peribacaları Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde de yer almaktadır.  Abacı peribacaları şehir merkezine 79 km, Kızılcahamam’a 22 km mesafede yer almaktadır.

Peribacaları denildiği zaman insanın aklına Ürgüp-Göreme geliyor tabi ki ancak Ankara da bulunan abacı peribacaları fazla bilinmiyor. Burası Türkiye deki ilk jeopark olma özelliğini taşıyan 2010 yılında açılan Kızılcahamam-Çamlıdere Jeo parkıdır. Muhteşem doğal oluşumlarla insanların ilgisini çekiyor.

Burada 15 milyon yıl yaşındaki bir yaprak ve balık fosilini görme şansımızda var. Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı yaklaşık 2000 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Jeoparktaki çeşitlilik her bakımdan dikkat çekici.

 

Etkinlikler:

-Doğa yürüyüşü

-Dağcılık

-Kampçılık

 

Mahkemeağcin köyü:

‘’Mahkemeağcin Köyü, Kızılcahamam’ın güneybatısında ve ilçeye yaklaşık 17 km mesafede, Çeltikçi yolu üzerindedir. Köyün adının Mahkeme ağacından kaynaklandığı sanılıyor. Diğer bir rivayete göre de Osmanlı’nın son sayımlarında burada bir kadı görüldüğünden bu ismi almış olabileceği görüşü ağırlıkta. Köyün ortasındaki tüf kütleli tepenin altındaki yerleşim yerleri de in olarak bilindiği için tüfün rengi olan ak (beyaz) ve in kelimelerinden oluşan Akçain kelimesinin zamanla değişime uğramasından Ağacin olmuş. Yörenin başlıca kayası tüfler aglomeralar. Tüfler, volkanik merkezlerden (baca,krater) patlamalı şekilde püsküren kül ve lav parçalarının etrafa yayılması ile oluşur. Aglomera ise, volkanik iri parçalardan oluşmuş, bunların gelişi güzel çimentolaşması ile meydana gelmiş kayaçlardır. Bu tüflerin oluşturduğu çok çeşitli yer şekilleri var. Bunlar bölgeye gizemli bir görüntü veriyor. Buralar tarihsel dönemlerde kazılıp-oyularak yerleşim yeri olarak kullanılmış. Kimi zaman hayvan barınağı, kimi zaman yiyecek koruma, kimi zaman yerleşim yeri, bazen de kutsal mekan inşasında tercih edilmişler. Köyün hemen kuzeyindeki yamaçta M.S. 7-8 yy’ a ait (Bizans Dönemi) yerleşim yeri ve dini yapılar vardır. ‘’

Mahkemeağcin Köyü balıkçıl kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Kuşlar her yıl buraya yuva yapmaktadır. Kuşlar yavrularını uçurana kadar burada kalıyor ve su kaynakları kuruyunca yöreden ayrılıyor. Kuşları görmek isterseniz ilk baharda mahkemeağcin köyünde kuşları gözlemleye bilirsiniz.

Abacı Peribacaları’nı ziyaret ettiğinizde kendinizi Kapadokya’da hissedeceksiniz. Ankara’ya yolunuz düşerse abacı peribacalarına uğramayı unutmayın.

 

                                                                                                                                                                                                                                      Ramazan Özdemir

 

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here