Serkan ANAVATAN
Rekreatif Haber – Serkan ANAVATAN

Rekreatif Haber – Serkan ANAVATAN


Bu yazıya belki daha güzel bir başlık bulamazdım. Çünkü bazı şeyler bütün güzelliklerini yalınlıklarından alırlar. Bu kadar tatlı bir sohbeti iki üç parça çikolata ile daha lezzetli hale getirebilir, kendinizden geçebilirsiniz.

 

Wolfgang Schivelbusch’un Keyif Verici Maddelerin Tarihi adlı kitabı o kadar güzel ve çikolatanın lezzetiyle o kadar doğru orantılı bir kitap ki tavsiye etmeden geçemiyorum ve bu yazının oluşmasında önemli alıntıları bu kitaptan yaptığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Bu siyah altın, insan zekâsı ve fizyolojik ihtiyaçlarının bir eseridir.

Toplumların ihtiyaç ve arzularında meydana gelen değişiklikler nasıl kahveyi burjuvazi bir içecek haline getirdiyse çikolata da bir dönem Avrupa’nın güneyi, İspanya, İtalya ve Katolik dünyasının önce önemli içeceği sonra ise önemli yiyeceği halini almıştır.

Çikolata nedir diye bir soru ile karşılaştığımızda hepimizin aklında çok yalın bir cevap belirir ve o siyah görüntüsü ile bize kendini anımsatır. Fakat her şey çikolatayı sindirmek kadar basit değil.

img_2565

İlk olarak Çikolata Meksika’da 14 ve 16 yüzyıllar arasında yaşamış olan Aztek halkının ilk olarak kakao meyvesini kaynatarak, sıvı halde tükettiklerini gözler önüne sermektedir. Tarihin süzgecinde bir altın gibi parlamış, mitolojide” Tanrıların yiyeceği” olarak adlandırılmış büyük değişiklikler ardından bugünkü halini almış.

img_2561

Çikolatayı incelemeye başladığımızda ilk olarak karşımıza çıkan şey kakao bitkisidir ve bu bitki sadece tropikal yerlerde yetişen ana kahramanımız çikolatanın en önemli maddesidir. Kakao üretiminin dünyadaki önemli kısmını tek başına %41’lik oranla sırtlayan ülke Fildişi Sahilleridir. Meksika’da 14 ve 16 yüzyıllar arasında yaşamış olan Aztek halkının ilk olarak kakao meyvesini kaynatarak, sıvı halde tükettiklerini gözler önüne sermektedir.

img_2566

Çikolata; kakao yağı, şeker ve çikolata tipine göre kakao kütlesi ve/veya toz kakao, süt ve/veya süt tozu ve çeşni maddeleri ayrıca uygun görülen katkıların da ilavesi ile tekniğe uygun hazırlanıp kaplanarak elde edilen bir gıda maddesidir. Çikolatalar bitter, sütlü ve beyaz olmak üzere üç çeşit olarak gruplandırılmaktadırlar. Bitter çikolata şeker, kakao yağı ve kakao kitlesi, sütlü çikolata bunlara süt tozu ilavesiyle ve beyaz çikolata; şeker, kakao yağı ve süt tozu ile üretilmektedir.(ANONYMOUS,2003)

Ticari olarak üretilen sütlü çikolatalar yüzde 48–58 arasında şeker içermektedir. Çikolata reçetelerinde en fazla kullanılan şeker sükroz yani sakkarozdur.. Çİkolataya tat vermesinin yanında diğer aroma maddeleriyle de etkileşimi söz konusudur. Sakkarozun çikolata kompozisyonuna katılım miktarı arttıkça, çikolatada acı tadın maskelendiği tespit edilmiştir.(BOUZAS ve BROWN, 1995).

Gelelim Theobramin’e… Kahramanımız çikolatanın en önemli yol arkadaşı bu madde kafein kadar meşhur olmamakla birlikte; kafeinden faydalı olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir. Öksürüğe yardımcı olmakla birlikte, her zaman kudretine sığındığımız bu masum yiyecek gerçekten de tam bir sağlık deposu. Enerji ve mutluluk konusunda önemli dayanağımız olan çikolata; hamile kadınların Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) olma riskini en aza indirgiyor. Bunun yanı sıra kalp krizi riskini azaltır. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

Gelelim ülkemizin çikolata reaksiyonlarına. Ülkemizde çikolata üretimi 2002 verilerine göre ortalama 15 bin ton, çikolata ve mamulleri ithalatı 5 bin 821 ton, ihracatı ise 41 bin 192 ton ve kişi başına çikolata tüketim miktarı yaklaşık 800 g olarak bildirilmiştir (PALACIOĞLU, 2003; ANONYMOUS, 2008).

 

‘Bütün kuğular beyazdır, fakat siyahını bulana kadar’ Bu genelleme bilimin ana hatlarını oluşturur. Bütün çikolatalar yenebilir diye düşünürdüm, ama bazıları o kadar olağanüstü görünür ki yemeye kıyamazsınız. İşte sanatın estetik perspektifini çikolataya nasıl yansıttığını göstermek amacıyla; yakından tanıdığım mesai arkadaşım Chocolatery Chef Ömer Türkan’ın birkaç çikolata dekorunu sizlerle paylaşmak istedim.

img_2562

img_2560

img_2563

Bu lezzetli mi lezzetli yazıyı Tom Hanks’in başrol oyuncusu olduğu Forrest Gump filminden bir sözle bitirmek istedim: Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu bilemezsin.

Hayatınızda ‘ruhunuzun gıdası yiyecekler ve sevdikleriniz eksik olmasın.

Esenlikler.

img_2567
KAYNAKÇA:
Sibel PALACIOĞLU, 2003; ANONYMOUS, 2008
Keyif Verici Maddelerin Tarihi ,Wolfgang Schivelbusch,2012
Chocolate Science and Technology, BOUZAS ve BROWN, 1995

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here