Sinop Yöresine Özgü Lezzetler

Sinop’un 5 yöresel yemeğini tanıyalım:

Karadeniz Bölgesinde yer alan Sinop ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar birçok yemek çeşidine sahiptir.

Sinop iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar vardır.
Sinop denince akla ilk gelen yöresel lezzetlerin başında nokul gelmektedir. Diğer yöresel lezzetlerden pilaki, mısır çorbası, içli tava gibi birçok yöresel lezzet bulunmaktadır. İşte sizlere Sinop yöresine ait en çok beğenilen 5 yöresel lezzeti tanıtacağım.

1-Nokul:


Karadeniz de Sinop denilince aklımıza ilk gelen yiyeceklerden biri olan nokul, kıymalı, üzümlü, cevizli, yoğurtlu gibi çeşitleri vardır.
Nokul genellikle bayram günlerinde misafirlere ikram edilen yöresel bir lezzettir.
Nokul çay ile birlikte yenildiğinde güzel bir sabah kahvaltısı olabilir.

Nokul Malzemeleri

Un, su, tuz, maya, yağ, soğan, kıyma, tuz

Nokul Yapımı

‘’Un, su, tuz karışımıyla kulak memesi yumuşaklığında mayalı bir hamur yoğurulur ve dinlenmeye bırakılır. Diğer tarafta ince doğranmış soğanlar yağla sararıncaya kadar kavrulur. İçine yine başka bir tencerede önceden kavrulmuş kıyma ilave edilir. Karabiber ile tuzda konarak içi hazırlanmış olur. Arzuya göre karanfilde ilave edilebilir. Hamur orta büyüklükte parçalara bölünür ve oklavayla açılır. Açılan yufka yağlanır, üzerine hazırlanan içten bir miktar konup dağıtılır. Yufka ortadan ikiye bölünerek ayrı ayrı olarak içle birlikte rulo şeklinde yuvarlanır. Yağlanmış tepsiye nokullar döşenir ve bıçakla üçer cm aralarla yarı yarıya kesilir. Böylece hem birbirinden kopmaz hem de içi pişmiş olur. Üzerine yumurta ve arzuya göre çörek otu serpilerek orta ısıdaki fırında pişirilir. İç malzemesi olarak üzüm ceviz karışımı ya da süzme yoğurt da konulabilir. Üzümlü nokulun kesme tarzı baklava dikisi şeklindedir.’’

2- Islama:


Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Sinop, sofralarında da aynı ahengi göstermiştir.

Islama Yapımı

Islama yaparken yufkalar dilim dilim kesilerek tepsiye dizilir, yufkalar haşlanmış et veya tavuk suyu ile ıslanır. Üzerine tereyağında kavrulmuş soğanla ceviz dökülür. Son olarak et veya tavuk parçaları üzerine konularak servis edilir.

Sinop Islaması İçin Malzemeler

1 kilo hazır ıslamalık yufka, 1 bütün tavuk, Ceviz, Tereyağı, Tuz

3- Sırık Kebabı:

Sinop’un Boyabat ilçesinde uzun bir sırığın üzerinde pişen muhteşem bir lezzet sırık kebabı.
Sırık kebabı eskiden panayırlarda ve şenlikler de yapılmaktadır ancak şimdilerde çok fazla şenlik yapılmadığı için o eski gelenek yok olmaya başlamıştır.
Çevirme işlemi için yaklaşık 130 cm genişliğinde 80 cm derinliğinde ve 150 cm yüksekliğindeki ocaklarda pişirilmesi gerekiyor. Kuzunun takılacağı sırık yaklaşık 2,5 metre olması gerekiyor.
Kebap Pişirilirken akan yağlar bir kapta toplanır. Buna serit adı verilir. Bu kebabın yağı ekmekle servis edilir. Etin en lezzetli olduğu bu enfes kebap ayran ile birlikte servis edilmektedir.
Boyabat’a özgü olan bu kebap soğuk yenilmektedir. Kebabın en önemli özelliği soğuk yenmesidir.
Yolunuz Boyabat’a düşerse mutlaka bu lezzeti denemenizi öneririm.

4- Boyabat Ezmesi:

Sinop’un güzel lezzetlerinden biri olan Boyabat ezmesi harika bir tatlıdır.

Boyabat Ezmesi Yapımı

Un, şeker, su ve limon tuzu karışımı ve özel marmelatıyla yapılan bu özel tatlı. Soğutulduktan sonra çifte kavrulmuş fındık eklenerek bir daha yoğrulur. Kıvamına geldiğinde rulo şeklinde uzatılıp lokma şeklinde kesildikten sonra, kesilen parçalar yuvarlak haline getirilir ve her iki yanına yarım ceviz yapıştırılarak son halini alır.

5- İncir Uyuşturması:

İncir Uyuşturması İçin Malzemeler

3- 4 incir, biraz ısıtılmış süt, 2 tatlı kaşığı şeker, ceviz

İncir Uyuşturması Yapımı

İncirler ince ince doğranıp tepsiye dizildikten sonra üstüne süt konulup kaşıkla ezilerek yapılan bu sütlü tatlı fırında pişirilerek yapılır. Üzerine isteğe göre ceviz ilave edilip soğuduktan sonra küçük kaselerde servis edilir.

Bir sonraki yazımda Sinop ilinde gezilmesi gereken yerleri tanıtacağım. Yeni bir haftada görüşmek üzere.

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here