Rekreatif Haber


Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti, kalsiyum, protein, vitamin kaynağı peyniri doğru koşullarda tüketmek ve saklamak, sağlıklı beslenmemiz açısından büyük önem taşıyor.

Tuz oranı, beslenme tablosu ve içerdiği vitaminler ile değerli bir gıdamız olan peyniri bilinçli tüketilmesi gerektiğini belirten Muratbey Peynirleri Gıda Uzmanları, hangi peynirin nasıl tüketileceği konusunda bilgiler verdiler.

lor-peyniri-gidahatti

Peynir severler bu 10 kurala dikkat! 

1-Lor peynirinin sağlık faydası

İçerdiği serum protein ile bağışıklık sistemini güçlendiren lor peyniri, özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişiler, sporcular ve diyet yapanlar için ideal. Az tuzlu tam yağlı bu değerli peyniri farklı tariflerle her öğünde tüketerek faydalanmak mümkün.

2-Yumurta alerjisi olanlara protein zengini lor

Özellikle yumurta alerjisi olan kişiler protein ihtiyacını lor peynirinden karşılayabilir. Zengin protein kaynağı Lor peynirini çeşitli baharatlar ve sebzelerle çeşitlendirerek, yumurta yerine de tüketebilirsiniz.

3-Bebeklere az tuzlu sürmeli peynir

Katı gıdaya geçmiş bebekler için hazırlanan tüm mamaları besin değeri açısından zenginleştirmek için kullanılabilecek en ideal peynir, az tuzlu, lezzetli, yumuşak yapılı Sürmeli peynir. Sürmeli peynirin lezzetini koruması için kendi salamura suyunda saklanması gerektiğini unutmayın.

peynir-cocuk-tabaklari-gidahatti4-Çocuklara abur-cubur yerine atıştırmalık peynir verin

Çocuğunuza peynir yeme alışkanlığını atıştırmalık peynirlerle kazandırabilirsiniz. Ancak bu peynirler, paketleri açıldıktan sonra kendi salamura suyunda muhafaza edilmelidir.

5-Kızartma peynirlerini suda beklettikten sonra kızartın!

Hellim gibi kızartma peynirlerinin tuzundan arındırılması ve gerçek tadının açığa çıkması için 15 dakika ılık suda bekletilip, kızartılması ve sıcak servis edilmesi gerekir.

beyaz-peynir-gidahatti6-Beyaz peynirin dağılmaması için bıçağı ıslatın

Beyaz peynirinizi tadını kaybetmemesi için kendi salamura suyunda saklayın. Suyu azalırsa içme suyu ekleyebilirsiniz. Düzgün kesilmesi için de kesmeden önce bıçağı soğuk suya batırarak ıslatın.

8-Kaşar peynirini streç filme sarmayın!

Kaşar peynirinizi streç filme sararak saklıyorsanız vazgeçin. Çünkü peynir ile streç film arasında oluşacak hava boşluğu nemi arttıracağı için peynirinizi küflendirebilir. Kaşar peynirini rutubetten uzak ortamda buzdolabında saklayın.

kasar-peyniri-gidahatti9- Peynirinizi dilimlere ayırmadan bütün olarak saklayın

Peynirinizi hemen tüketmeyecekseniz dilimlere ayırmadan saklayın. Böylece dış ortamla temasını en aza indirebilirsiniz. Ayrıca satın alırken, ambalajının bozuk olmamasına dikkat edin. Son tüketim tarihi yakın olan peynirleri hemen tüketemeyecekseniz satın almayın.

burgu-peynir-gidahatti10-Diyetlerde mutlaka peynir ama tuz oranına dikkat!

Diyet listelerinde peynir ile sağlıklı kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz ancak tuz oranını dikkate almayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here