Adana’da bu yıl 7’incisi düzenlenen KebapŞalgam Festivali, binlerce kişinin katılımıyla düzenlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medyada haberleşerek Adana’nın çok eski bir kebap geleneğini yaşatanlar, dün aynı yerde buluştu. Başlangıcı en az 50 yıl önceye dayanan kentin Büyüksaat civarındaki Kazancılar Çarşısı’nda sabahın ilk ışıkları ile sofraların kurulması, 2010’dan itibaren sosyal medya üzerinden haberleşmeyle, bir gastronomi festivaline dönüştü. Her yıl aralık ayında, aynı semtin sokaklarında bu kez akşamdan sabaha kadar oturulan sofralar kuruldu. İl dışından da gelen binlerce kişi, kadınlı-erkekli gruplar halinde bu gecede bir araya gelmeye başladı. Etkinlik, 2 yıl önce Adana Valiliği tarafından ‘alkollü içki reklamı yasağı’ çerçevesinde yasaklanınca, bu kez de ‘Kebap-Şalgam Festivali’nde Buluşalım’ mesajları kullanılmaya başlandı.

Büyüksaat ile tarihi Kazancılar Çarşısı’nın bulunduğu Ali Münif Yeğenağa Caddesi’nde başlayan festivale, katılımın geçmiş yıllara oranla düşük olduğu gözlendi. Daha önce 15- 20 bin kişinin katıldığı festivale bu yıl yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

 

KebapŞalgam Festivali’ne Yurt Dışından Gelenlerde Oldu

 

Her geçen yıl daha çok tanınan festivale yurt içi ve dışından çok sayıda ziyaretçi de geldi. Festivale ilk kez gelen ziyaretçiler, ortamın çok sıcak ve eğlenceli olduğunu söyledi. Adanalı ziyaretçiler ise halk inisiyatifinde gerçekleşen etkinliğin, Türkiye’de bir ilk ve örnek olduğunu belirtti.

Geniş Güvenlik Önlemi

 

Kudüs gösterileri nedeniyle kentte mevcut güvenlik önlemleri üst düzeyde tutulurken, festival çevresinde de geniş güvenlik önlemi alındı. Seyhan Caddesi’nden Ali Münif Yeğenağa Caddesi girişi ve Kızılay Caddesi’nden geçen ara sokakların bir kısmını barikatlarla kapatan polis, geçişleri kontrollü şekilde verdi. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı resmi ve sivil polisler, alanda farklı noktalarda görev alırken, Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de zırhlı araçlarla alan çevresinde koruma sağladı.

Kebaplarını yiyen ziyaretçiler, davul-zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi. Festival, sabahın ilk saatlerine kadar devam etti.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here