İsveç tam bir kahve diyarı…

Kahvekolikseniz İsveç sizin için bir cennet. Sevmeseniz de İsveç’te kahveye alışacağınız kesin. İsveç hepimizin bildiği gibi Ikea ve votkasıyla ünlü bir ülke. Ama bunun yanı sıra İsveç kahvesiyle de oldukça ünlü… İnsanlar kahveyi su gibi tüketiyorlar. Yapılan araştırmalara göre bir İsveçli günde dört kupa kahve tüketiyor.İsveç’te yaşayan insanlar kahveyi yaşam tarzı olarak değerlendiriyor.

FİKA MOLASI YAYGINLAŞYOR

Fika İsveç’in yerel kahvesi ve alışkanlık yapıyor. Çalışma molası saatlerinde verilen kahve molası “Fika” son zamanlarda yükselen trendler arasında. İsveç kahve kültürünün en önemli özelliği kahvenin sohbet ortamında,telaştan uzak,keyif yaparak içilmesi…


KAHVENİN İSVEÇ’E YOLCULUĞU

İsveç kahveyle nasıl tanıştı?

İlk kahve İsveç’e 1685 yılında gelmiş.Fakat kahvenin yaygınlaşması 30 yıl sonra İsveç Kralı 12. Karl’ın Türk kahvesiyle tanışmasından sonra başlıyor. Bizde “Demirbaş Şarl” olarak bilinen 12. Kral,Türk kahvesini çok seviyor ve dönüşte İsveç’e bol miktarda kahve götürüyor.Cezveyi de koymayı unutmuyor. Ülkenin soyluları arasında kısa sürede yayılan bu alışkanlığı halkta benimsiyor ve kahve İsveçlilerin yaşamınında vazgeçilmezi haline geliyor.

STOCKHOLM’DE “FİKA” YAPABİLECEĞİNİZ 5 MEKAN

1)Vete-Katten

Oldukça havalı görünen bu mekanı lezzetler ve kaliteli kahve tamamlıyor olmakta. Salaş mekandan ziyade şık atmosfer arayanlar için harika bir durak.Kahvesine eşlik edecek tatlılar arayanlara küçük tatlıları ve yaş pastaları oldukça meşhur.

2)Sturekatten

Şehrin en zengin bölgelerinden birinde yer alan Sturekatten fiyat konusunda da yüzümüzü güldürüyor. Bölgedeki diğer yerlere göre ortalama fiyata sahip olan bu nostaljik mekan üç katlı,eski eşyalarla ve resimlerle döşenmiş oldukça huzurlu bir durak. Eğer yaşanmışlıklarla dolu “vintage” bir atmosfer içinde kahvenizi yudumlamak isterseniz Stırekatten tam size göre…

Kaynak görüntüyü göster

3)Rosendals Tradgards Kafe

En ilginç mekanlardan biri olan bu kafe Djurgarden Parkı’nın içinde yer alıyor ve bulundugu bölge itibariyle seraları oldukça ünlü.Zaten mekan yeşile doyacağınız,yerel ve organik ürünlerin yetiştirildiği bir bahçe. Kafe ve fırın hizmeti de veriyor.
Kaynak görüntüyü göster4)Cafe Schweizer

Turistlerin uğrak adreslerinden bir mekan Cafe Schweizer… Menüsü oldukça çeşitli ve porsiyonları da büyük.Mekanın sıcak çikolataları kadar kahveleri de ünlü.Karlı bir Stockholm gününde bir Fika molası ne de güzel olurdu değil mi?Belki bir gün yolumuz düşer de o atmosferin sıcaklığı ruhumuzu sararken kahvemizi yudumlarız…

Fotoğraf açıklaması yok.

 

5)Gunnarsons Special Konditori

Daha çok pastane tarzında olan Gunnarsons şehrin Güneyinde yer alıyor.Üst katta fika molası vereceğiniz mekan vintage tarzda döşenmiş bir oturma alanına mevcut. Semla ismini verdikleri tatlıdan da tatmayı unutmayın.

Görüntünün olası içeriği: yiyecek

                                                                                            Rekreatif Haber – Nur Zir

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here