Sahip olduğu kültürel değerler yanında zengin ve özgün mutfağı da olan Hatay, kısa adı UNESCO olan “United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization” “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” tarafından ‘Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” olarak ilan edildi
Konuyla ilgili bilgi veren Hatay Büyükşehir belediye Başkanı, 2010 yılından itibaren başlattıkları Hatay’ın UNECO tarafından gastronomi şehri ilan edillmesi girişimlerinin sonuç verdiğini,10 gün önce Hatay’ın dünyadaki 25 gastronomi şehri yanında 26. Gastronomi şehri oaraka ilan edildiğini söyledi.
Hatay’ın aynı zamanda dünyanın koruma altına alının şehirlerinden olduğunu anımsatan Savaş şunları söyledi:
 
“Hatay şu anda dünyadaki 26 UNESCO’nun korumaya aldığı özel şehirden bir tanesi. UNSECO diyor ki, siz özel bir şehirsiniz, sizin bir kültürünüz, bir dağarcığınız, bir geçmişiniz, bir tarihiniz, bir medeniyet birikiminiz var.
Bunların hepsine ben kefilim ve bundan sonraki süreçler içerisinde siz o 26 özel şehirden bir tanesisiniz. Gastronomi günleri yapın ve bu değeri yıllarca taşıyarak Hatay’a ekonomik katkı sağlayın. “
Gastronomi şehri ilan edilmek için 2010 yılında bu yana çalıştıklarını söyleyen Lütfü  Savaş, UNESCO’nun bunun için belli kriterler istediğini belirterek, bunların Hatay’da olduğunun görüldüğünü söyledi.
” 2010 yılından beri yürüttüğümüz çalışmaların sonucunu 2017 Ekim sonunda aldık” diyen savaş, EXPO 2021 projeleri arasında Gastronomi Köyü projemiz var.
Bizim tarihi 1150 tarihi ve geleneksel yapımız var. Buradaki sokağı Gastronomi Sokağı yapacağız. Ve bu Gastronomi Sokağında her alanda ihtisaslaşmış lokantalar yapacağız. Bütün lokantalar aynı işi yapsın istemiyoruz. Belli alanlarda belli kişiler belli ürünleri çıkarsınlar, belli yemekleri yapsınlar. Ve gelen insan kendi zevkine göre buradan o gastronomi sokağından Hatay’ın lezzetlerini tek tek tadabilme şansı olsun. Biz Gastro şehri unvanını hem layığı ile taşımak istiyoruz.
Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here