Yemek ve mutfak olguları tarih boyunca var olduğu kadar zamanla çeşitli aşamalardan geçerek değişim yaşamıştır. Bu süreçte de yemek ve mutfak kültürüne ve literatürüne yeni kavramlar dâhil olmuştur. Bunlardan en önemlisi olarak da gastronomiden söz edilebilir. İncelenen çalışmalara bakıldığında gastronomi kavramının kolay tanımlanabilir bir kavram olmadığı görülmektedir. Gastronomi, kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilim sanat ya da iyi yeme alışkanlığıdır. Yenilebilir tüm maddelerin, hijyenik olan ama sağlığa uygun olması gerekmeyen şekilde azami damak ve göz zevkini amaçlayarak sofraya, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç gastronominin çalışma konusudur. Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Bu nedenle Batı Anadolu ile Orta Anadolu arasında bir geçiş noktası konumundadır. O nedenler tarih boyunca farklı halkların göç noktalarından biri olmuştur. Antik çağda Galatların (Keltler) göçüne sahne olan bölge, en son Türkmen ve Tatarların göçüne sahne olmuştur. Birleşmiş Milletler raporuna göre yaşanabilirlilik açısından Türkiye’deki kaliteli yaşanabilecek ikinci şehir olan Eskişehir ilinin merkez ilçeleriyle beraber 13 ilçesi bulunmaktadır. İlin toplam nüfusu 781.247’dir. Şehir nüfusu 700.355 iken ilçe ve köylerde bulunan nüfus sayısı 80.892’dir. Şehir Türkiye’deki demir yollarının kavşak noktalarından biridir. İstanbul yönünden Ankara yönüne giden tüm trenler Eskişehir’den geçmektedir. Hızlı trenin tamamlanmasıyla Eskişehir ile Ankara arası 1 saat 15 dakikaya düşmüş, İstanbul ile arası 1 saat 30 dakikaya düşecektir. Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiş ve aynı zamanda UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olarak ilan edilmiştir. Alevi, Boşnak, Çerkez, Kürt, Manav, Muhacir, Pomak, Tatar, Türkmen, Yörük gibi pek çok topluluğa ev sahipliği yapan Eskişehir ili, bu kültürel çeşitlilik ve zenginlik ile gastronomik miras açısından büyük bir geçmişe ve potansiyele sahiptir. Özellikle de geleneksel ve yöresel yemekler günümüze kadar taşınmıştır. Eskişehir’de geleneksel beslenme alışkanlıkları hala sürmektedir. Ancak yöre mutfağında Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenlerinin etkisinin büyük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca ziyaretçilerin gözünde çekicilik faktörlerine bakıldığında Eskişehir Mutfağı’nın bazı doğal ve tarihi değerlerden daha yüksek oranda olduğu fakat yine de farkındalığın çok yüksek seviyede olmadığı düşünülebilir.

Bamya Çorbası

Bamyalar kenar kılçıklarının çıkması için bir peçete arasında ovulur. Bir tencere üzerine çıkacak kadar su konur. Bir tutam tuz atılıp yarım saat haşlanır. İplerinden sıyrı- lıp hazırlanır. Kuşbaşından küçük doğranmış etler de ayrı bir kapta haşlanır. Soğan yağ- da pembeleştirilir. Sulandırılmış salça ilave edilir. Bir taşım kaynatılıp et suyu dökülür. Kaynamaya başlayınca limon suyu dökülür. Haşlanmış bamya ve etler de dökülür. Tuz koyup yarım saat pişirilir. Servise hazırlanır.

Düğü Çorbası

Düğü: Tuz, su ve unun hamur haline getirilmesinden sonra fındıktan biraz ufak olacak şekilde elde yuvarlanmasıyla meydana getirilir. Kıyılmış biberler yağda hafif kavrulur. Daha sonra domates rendesi ilave edilir. Biraz çevrildikten sonra bir yumurta kırılır, karıştırılır ve üzerine kaynar su ilave edilir. Hazırlanan hamurlar kaynar suya salınır. On dakika beraber pişirilir ve servise hazır hale gelir.

Katlama Böreği

Un, yoğurt, sıvı yağ, su ve tuz karıştırılarak yumak haline getirilip dinlendirilir. Biraz un ve nişasta ile tavlanıp, yedi pazı (yufka) açılır. Açılan her pazı yağlanır. Sonra bu pazılar rulo haline getirilir ve birer parmak arayla kesilir. Kesilen hamurlar tekrar açılır ve bol yağda kızartılır. Kabarması için de göbek kısmına kaşıkla hafifçe vurulur. Piştikten sonra üzerine bir miktar toz ya da pudra şeker ilave edilerek servis yapılır.

Bunlar gibi yapılan bir sürü yemeğin olduğu zengin bir mutfağın sahibi Eskişehir’i ziyaret etmek aslında akla yatan bir düşünce olmalıdır sizin içinde. Kendinizi büyük bir zenginliğin içerisinde bulmak istiyorsanız.

Rekreatif Haber – Melih UYSAL

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here